اصول اخلاق اجتماعی

  از ویکی‌نور
  اصول اخلاق اجتماعی
  اصول اخلاق اجتماعی
  پدیدآورانسپاه پاسداران انقلاب اسلامی. نمایندگی ولی فقیه. مرکز تحقیقات اسلامی (نويسنده)
  ناشرسپاه پاسداران انقلاب اسلامی. نمايندگی ولی فقيه، مرکز تحقيقات اسلامی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  شابک-
  موضوعاخلاق اجتماعی - جنبه‌های مذهبی - اسلام - اخلاق اسلامی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏ﻫ‎‏4‎‏الف‎‏6‎‏ ‎‏1* 1577 ‏DSR‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اصول اخلاق اجتماعی توسط مرکز تحقیقات اسلامی نمایندگی ولی‌فقیه سپاه پاسداران اسلامی به شكل كلاسيك تدوین‌یافته و به‌منظور تدريس در يك ترم آموزشى، اردوهاى بیست‌روزه، و کلاس‌های تابستانى بسيار مناسب است. سطح علمی مخاطبان این اثر در حد ديپلم است.

  در مقدمه چنین می‌خوانیم: هر يك از فضايل در تهذيب نفس انسان، نقشى ويژه دارد و نبود يا كمبود آن، در كمال اخلاقى، خلل ايجاد مى‌كند، چنين نقشى نسبى است و در همۀ بايسته‌هاى اخلاقى يكسان نيست، اگر اخلاق را به درختى تشبيه كنيم، برخى از مكارم، ريشه، برخى ساقه، شاخ‌وبرگ و ميوۀ آن خواهند بود و پيداست كه نقش اصلى را ريشه و ساقه بر عهده دارند. دين و خرد بر پاسدارى از چنين سجايايى - به‌عنوان اصول اخلاقى - تأكيد فراوان دارند و اين اصول هم در اخلاق فردى و هم در اخلاق اجتماعى، قابل دقت و حائز اهميت است.

  آنچه در پيش‌رو داريد «برخى از اصول اخلاق اجتماعى» است كه در قالب «اخلاق عملى» ترسيم شده است. خمير مايۀ مباحث را آيات و روايات گهربار تشكيل مى‌دهند كه از معدن وحى و عصمت استخراج شده‌اند. در خلال بحث‌ها خوشه‌چين عالمان متخلّقى بوده‌ايم كه خود آيينۀ تمام نماى فضائل بوده‌اند.

  در اين كتاب، بيست عنوان اخلاقى به رشته تحرير آمده كه گرچه همۀ عناوين، هم سنگ يكديگر نيستند، ولى جملگى در اين نقطه اشتراك دارند كه سبب تقويت يك يا چند خلق نيكوى ديگر مى‌شوند و تقويت آنها بخش مهمى از اخلاق اسلامى را تامين مى‌كند و به همين دليل «اصل» ناميده مى‌شوند.

  آزادی، امانت‌داری، اخوت، رأفت، تعاون، وفا به عهد و پیمان، انضباط اجتماعی، وجدان کاری، رعایت حقوق دیگران، احسان، عدالت اجتماعی، ستم‌ستیزی، حسن خلق، راست‌گویی، عزت، خیرخواهی، صله‌رحم، مواسات، حفظ وحدت و نظارت همگانی، عناوین 20 صفت اخلاقی است که کتاب درباره آنها بحث کرده و به شرح و توضیح هریک از این موارد در یک درس جداگانه پرداخته است.

  پانویس


  منبع مقاله

  مقدمه کتاب

  وابسته‌ها