اصطلاحات فلسفی و تفاوت آنها با يکديگر

  از ویکی‌نور
  اصطلاحات فلسفی وتفاوت آنها با يکديگر
  اصطلاحات فلسفی و تفاوت آنها با يکديگر
  پدیدآورانکرجی، علی (نويسنده)
  ناشردفتر تبليغات اسلامی حوزه علميه قم. مرکز انتشارات
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1375ش
  چاپ1
  شابک964-424-228-9
  موضوعفلسفه - اصطلاحها و تعبیرها - فلسفه - واژه نامه‎‌‌ها - فلسفه اسلامی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏ک‎‏4‎‏الف‎‏6‎‏ 49 ‏B‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اصطلاحات فلسفی و تفاوت آنها با یکدیگر، نوشته علی کرجی (متولد 1344ش)، درصدد تبیین وجوه تفاوت واژه‌ها و اصطلاحات مشابه فلسفی برآمده است. در این اصطلاح‌نامه فرق بین آن دسته از واژه‌های فلسفی مطرح شده که غالباً به‌صورت عناوین مزدوج آمده‌اند؛ لذا با شرح اصطلاحات فرهنگ‌های فلسفی رایج فرق می‌کند.

  نویسنده در مقدمه کتاب، عدم شناخت تفاوت واژه‌ها و اصطلاحات مشابه علم و فلسفی را از جمله مشکلات علاقه‌مندان به مسائل فلسفی دانسته است. لذا هرچند طالبان دانش، معنای تمام واژه‌ها و تعریف هر اصطلاح را بدانند، اما چون واژه‌ها و اصطلاحات با یکدیگر از جهت لفظ و یا معنا مشابهت و مشارکت دارند، فهم مطالب بر آنان مشکل می‌گردد؛ لذا گاهی استادان و مدرسان در هنگام تدریس و یا مؤلفان در حین تألیف در تشریح مسائل علمی، وجوه تفاوت واژه‌ها و اصطلاحات مشابه را بیان می‌نموده و آن را به‌عنوان کلید فهم مطلب تلقی می‌کرده‌اند. هدف این کتاب نیز همین است که علاوه بر توضیح مختصری از اصطلاحات متشابه فلسفی، تفاوت‌های آنها با یکدیگر را بیان کند[۱]‏.

  در رابطه با این اصطلاح‌نامه توجه به چند نکته لازم است:

  1. تفاوت‌های هریک از اصطلاحات به‌اعتبار اصطلاح متقابل آن است؛ لذا امکان دارد یک اصطلاح فلسفی با واژه مقابل خود تفاوت‌هایی خاصی داشته باشد، اما در مقایسه با اصطلاح دیگری، تفاوت‌های دیگری داشته باشد. بنابراین ممکن است خصوصیات و تفاوت‌های دیگری نیز بین اصطلاحات فلسفی وجود داشته باشد که در این کتاب مورد توجه قرار نگرفته است، بلکه تفاوت‌هایی که بین دو اصطلاح مشابه وجود دارد، مطرح شده است.
  2. هر اصطلاحی با قطع نظر از اصطلاح دیگر مورد توجه قرار گرفته‌ است، اما این کتاب علاوه بر تعریف و توضیح اجمالی اصطلاحات فلسفی، به تفاوت‌های هریک از اصطلاحات با اصطلاح مشابه آن پرداخته است.
  3. در صورت لزوم، گاهی ریشه‌های لغوی بعضی از اصطلاحات نیز مورد توجه قرار گرفته است، تا تفاوت آنها بیشتر آشکار گردد و بیشتر به ذهن تقریب گردد.
  4. برای تسهیل در یادگیری و به خاطر سپردن مطالب اساسی سعی شده است که در آخر اکثر عناوین مورد بحث، خلاصه‌ای از مطالب مطرح‌شده ارائه گردد[۲]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص20-19
  2. ر.ک: همان، ص21-20

  منابع مقاله

  مقدمه.

  وابسته‌ها