اشارات ایمانیه

  از ویکی‌نور
  اشارات ایمانیه
  اشارات ایمانیه
  پدیدآورانآقانجفی، محمدتقی (نویسنده) رضوی، مهدی (محقق و مصحح)
  ناشرانجمن آثار و مفاخر فرهنگی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1388ش.
  چاپچاپ یکم
  شابک978-964-528-184-5
  موضوعکلام شیعه امامیه - قرن 14 فلسفه اسلامی - تاثیر اصول فقه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏/آ7الف5 / 284/3 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اشارات ایمانیه، اثر آیت‌الله شیخ محمدتقی آقا نجفی اصفهانی (1262-1332ق)، کتابی است عرفانی در بیان مراحل سلوک که با تصحیح و تحقیق مهدی رضوی به چاپ رسیده است.

  کتاب حاضر که می‌توان آن را از جمله مهم‌ترین آثار مؤلف دانست، به‌صورت ملمع و به دو زبان فارسی و عربی و در قالب نظم و نثر نگاشته شده و حاوی نودونه «اشاره» و یک «نور» است که ضمن هر یک از فصول صدگانه کتاب، به مباحثی عرفانی چون توحید، ولایت، کیفیت سیر و سلوک، شرایط سالک و بایسته‌ها و نبایسته‌های طریق عرفان پرداخته شده و نیز تعدادی از این اشارات به بیان مکاشفات و مشهودات عرفانی مؤلف اختصاص یافته است[۱].

  چنان‌که مؤلف خود اظهار می‌دارد، اثر حاضر چکیده‌ای است از قریب به یک‌صدوسی کتاب عرفانی که وی با تتبع و سیر در آن آثار، مطالب مورد علاقه را انتخاب و با افزودن معارف فراوان دیگری به آنها کتاب حاضر را به رشته تحریر درآورده است[۲].

  بخش قابل توجهی از کتاب، به اشعار عرفانی مؤلف اختصاص یافته که در قالب‌هایی چون قصیده، مثنوی و رباعی، عرضه شده است. تمامی اشعار کتاب، از منشآت مؤلف است، مگر در موارد نادری که خود با عباراتی همچون «قال الهاتف» و «قال العارف» و... خوانندگان را به انشاد بودن و نه انشاء بودن آنها، اشعار داده است[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص50
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، ص51

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها