اسلام و روابط بین‌الملل

  از ویکی‌نور
  اسلام و روابط بین‌الملل
  اسلام و روابط بین‌الملل
  پدیدآورانلطیفی پاکده، لطفعلی (نويسنده)
  ناشرزمزم هدايت
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر13سده
  چاپ1
  شابک-
  موضوعاسلام و روابط بین‌المللی - حقوق بین‌الملل اسلامی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏ل‎‏6‎‏الف‎‏5 169/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اسلام و روابط بین‌الملل، تألیف لطفعلی لطیفی پاکده (معاصر)، موضوع روابط بین‌‎الملل و مسائل پیرامون آن را از دیدگاه شیعه و سنی مورد مطالعه قرار داده است.

  کتاب، مشتمل بر مقدمه و شانزده فصل است. نویسنده در مقدمه، سبب و نیاز به نگارش کتاب حاضر را این‌گونه توضیح می‌دهد: «تلاش‌های پیشینیان به‌لحاظ علمی ارزشمند است، اما پاره‌ای نیازها ما را به تأملی دوباره در این عرصه فراخواند؛ نخست اینکه زاویه دید بیشتر این منابع، دانش روابط بین‌الملل نیست، بلکه از زاویه دید حقوق بین‌الملل، فقه سیاسی و امثال آن تدوین شده‌اند. برخی از این پژوهش‌ها خیلی مفصلند و خواندن آن در توان همگان نیست و برخی بسیار مختصرند و توضیحات بیشتر ضروری می‌نماید. همچنین، برخی از پژوهش‌ها خصلت آموزشی ندارند و به‌صورت یک کار پژوهشی محض، به زاویه خاصی از موضوع توجه کرده‌اند. چنین بود که کوشش شد با بهره‌گیری از زحمات گران‌قدر پیشینیان و نیز مراجعه مستقیم به تفاسیر قرآن مجید و سایر منابع اصیل اسلامی، مجموعه‌ای مختصر و مفید با رویکرد آموزشی برای خوانندگان محترم فراهم گردد»[۱]‏.

  خواننده در فصل اول با برخی مباحث مقدماتی و کلی اسلام و روابط بین‌الملل آشنا می‌شود؛ مباحثی مانند سیاست چیست؟ سیاست خارجی و بین‌الملل چیست؟ روابط بین‌الملل چه مفهومی دارد و مانند آن[۲]‏.

  در درس‌های دیگر کتاب، نظریه‌های روابط بین‌الملل و مبانی روابط بین‌الملل در اسلام، همچنین جغرافیای سیاسی، اهداف، اصول و ابزار روابط بین‌الملل از دیدگاه اسلام مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

  در فصل پانزدهم، روابط بین‌الملل در صدر اسلام با اشاره به نامه‌های پیامبر به پادشاه ایران، قیصر روم، پادشاه بحرین آغاز شده است. پیامبر اعظم همچنین با انعقاد قرادادهای مختلف بین‌المللی، منافع بشریت و نه فقط امت اسلامی را پیگیری می‌کرد. برخی از این قراردادها عبارتند از: منشور مدینه، قرارداد با بنی‌ضمره و صلح حدیبیه[۳]‏.

  در فصل آخر کتاب، روابط بین‌الملل جمهوری اسلامی ایران بحث و بررسی شده است. خدامحوری، نفی سلطه، استقلال همه‌جانبه، یاری مسلمین، اصالت صلح و وحدت مسلمین از جمله اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است[۴]. ‏

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص13
  2. ر.ک: متن کتاب، ص15
  3. ر.ک: همان، ص199-193
  4. ر.ک: همان، ص205-203

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها