اسطوره تجسد خدا

    از ویکی‌نور
    اسطوره تجسد خدا
    اسطوره تجسد خدا
    پدیدآورانهیک، جان (نويسنده)

    سلیمانی اردستانی، عبدالرحیم (مترجم)

    محمدی مظفر، محمدحسن (مترجم)
    ناشرمرکز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب
    مکان نشرایران - قم
    سال نشر1386ش
    چاپ1
    شابک978-964-8090-37-6
    موضوعجسم انگاری ‏-‏ مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها
    زبانفارسی
    تعداد جلد1
    کد کنگره
    ‎‏/‎‏ﻫ‎‏9‎‏الف‎‏5 220 ‏BT‎‏
    نورلایبمطالعه و دانلود pdf

    اسطوره تجسد خدا، مشتمل بر ده مقاله از هفت نویسنده مسیحی به ویراستاری جان هیک، فیلسوف دین معاصر مسیحی است که نظریه اسطورگی مسیح را مطرح می‌کند و مسئله الوهیت عیسی(ع) را که براساس نظریه تجسد خدا توجیه شده، نقد و بررسی می‌کند. کتاب توسط عبدالرحیم سلیمانی اردستانی و محمدحسن محمدی مظفر ترجمه شده است.

    جان هیک در مقام ویراستار این کتاب، در مقاله خود در این مجموعه تأکید می‌کند که با اینکه رستاخیز مسیح و زنده‌شدن او امری است که پذیرش آن برای انسان این عصر مشکل است، اما مشکل اصلی، این نیست؛ بلکه مشکل اصلی این است که این رویداد دلیل بر الوهیت مسیح انگاشته شود. در واقع موضوع اصلی این کتاب این است که عیسای تاریخی خود را «خدای متجسد» یا «تجسد شخص دوم تثلیث الاهی» نمی‌دانست.

    نکته مهم در باب این کتاب این است که مسیح‌شناسی مطرح شده در آن بسیار شبیه دیدگاه‌هایی است که قرآن کریم درباره عیسی مسیح(ع) دارد و خود جان هیک در یادداشتی که بر ترجمه فارسی کتاب نوشته به این نکته اشاره می‌کند و امیدوار است که این کتاب که به قلم محققان برجسته مسیحی نوشته شده، بتواند پلی میان اسلام و مسیحیت زده باشد و در جهت نزدیک‌سازی اندیشمندان این دو دین بزرگ جهان امروز گام برداشته باشد[۱].

    پانویس

    1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص163

    منابع مقاله

    ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1392ش.


    وابسته‌ها