استفتاءات (خویی)

  از ویکی‌نور
  ‏استفتاءات
  استفتاءات (خویی)
  پدیدآورانخوئی، سید ابوالقاسم (نويسنده)
  ناشرمؤسسة إحياء آثار الامام الخوئي
  مکان نشرايران -قم
  سال نشر1381ش
  شابک964-7336-26-8
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  استفتاءات با نام کامل «استفتاءات، پرسش و پاسخ از محضر مرجع تقلید جهان تشیع زعیم حوزه‌های علمیه حضرت آیة‌الله العظمی حاج سید ابوالقاسم موسوی خوئی قدس‌سره»، کتابی است یک‌جلدی به زبان فارسی با موضوع فقه کاربردی. این اثر مجموعه پاسخ‌های آیت‌الله خویی به استفتاءاتی است که از ایشان شده و توسط شیخ یحیی تحقیقی، گردآوری و تایپ و تبویب شده و در اختیار سید محمود موسوی مددی قرار گرفته است. مجموع سؤالات مطرح شده در این اثر و پاسخ آن‌ها به عدد 1364 ختم می‌شود.

  مجموعه استفتاءات موجود در این کتاب سؤال‌های پراکنده و متفرقه‌ای است که توسط اشخاص مختلف در طول سالیان دراز از محضر مرحوم آیة‌الله العظمی خوئی پرسیده شده است و از جواب‌های ارسالی که نوعاً در ذیل همان سؤال‌ها نگاشته می‌شده، فتوکپی تهیه شده است. سپس آن سؤال و جواب‌ها تایپ شده توسط یکی از افراد متدین و مورد وثوق و آشنا به مسائل شرعی؛ حجت‌الاسلام شیخ یحیی تحقیقی، برای استفاده شخصی، تبویب و تنظیم شده است. بنا به درخواست سید محمود موسوی مددی، وی یک کپی از نسخه تایپ‌شده و تبویب شده خودش را برایش ارسال کرده و در اختیار ایشان قرار داده است. سید محمود موسوی، مدتی بعد در سفری که به مشهد داشته مجدداً از صحت و اعتبار جواب‌ها از شیخ یحیی تحقیقی سؤال کرده و او نیز مجدداً بر صحت و اعتبار آن تأکید کرده است.

  این استفتاءات هم مورد استفاده مؤمنینی است که بر تقلید مرحوم آیت‌الله سید ابوالقاسم خویی باقی مانده‌اند چون اولاً مشتمل بر فتاوایی است که پاره‌ای از آن‌ها در سایر کتاب فتوایی ایشان یافت نمی‌شود و ثانیاً به لحاظ تعابیر بسیار روان‌تر از رساله‌های عملیه است؛ بنابراین عده بیشتری می‌توانند از آن بهره ببرند؛ و هم مورد استفاده اهل فضل و نظر است؛ چون در اثنای جواب‌ها به نکاتی برخورد می‌شود که آن دقایق برای اهل‌فن غنیمت و ارزشمند است.[۱]

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص3

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها