ارزش عمر و راه هزینه آن

  از ویکی‌نور
  ارزش عمر و راه هزینه آن
  ارزش عمر و راه هزینه آن
  پدیدآورانانصاریان، حسین (نويسنده) فیض‌پور، محسن (محقق)
  عنوان‌های دیگرمجموعه سخنرانیهای استاد حسین انصاریان
  ناشردار العرفان
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1388ش
  چاپ1
  شابک978-964-2939-22-0
  موضوعاخلاق اسلامی - مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها - انصاریان، حسین، 1323 - وعظ - طول عمر - جنبه‌های مذهبی - اسلام
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /الف8الف4 10/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ارزش عمر و راه هزینه آن اثر استاد حسین انصاریان، رويكردى قرآنى و روايى نسبت به ارزش عمر انسان‌ها و استفاده درست از آن است.

  نوشتار حاضر كه متن سخنرانى هاى استاد حسين انصاريان در زمينه مباحث اخلاقى است به بحث درباره لزوم حسابرسى از اعمال انسان‌ها در قيامت و استفاده صحيح از لحظات عمر و فرصت هاى بدست آمده براى رسيدن به كمال انسانى پرداخته و هزينه كردن درست عمر و توشه چينى از خرمن معرفت و از دست دادن فرصت‌ها و خسران دنيا و آخرت را از منظرى قرآنى و رواى تبيين نموده است.

  نويسنده نخست به اهميت همنشين خوب و بهره گيرى از او در استفاده صحيح از عمر اشاره نموده و لزوم برنامه ريزى در عمر و هزينه نشدن مال و وقت در راه معصيت خداوند و كسب حلال خداوند و رضايت او تأكيد كرده و در اين زمينه چند حكايت اخلاقى نيز نقل كرده است.

  سپس به حسابرسى اعمال انسان‌ها در قيامت پرداخته و كيفيت حساب و كتاب افراد مؤمن و كافر را در قيامت به تصوير كشيده است، وى در اين راستا حساسيت حسابرسى از عمر و صرف كردن آن در انسانيت و يا حيوانيت را مورد بحث قرار داده و شگر گذارى خداوند و يا ناسپاسى از نعمت هاى الهى و آثار و تبعات دنيوى و اخروى آن را بررسى نموده و در اين زمينه به چندين داستان قرآنى در مورد سرگذشت اقوام گذشته نيز اشاره كرده است.

  قدردانى از لحظه لحظه عمر در دنيا و پى بردن به ارزش آن به ويژه ارزش دوران جوانى به عنوان بهار زندگى از مباحث بعدى است كه نويسنده در اين بخش نيز اهميت دوران زندگى در قبل از چهل سالگى را بررسى نموده و رواياتى در اين زمينه نقل كرده است.

  وى دنيا را تجارت خانه اى توصيف كرده كه در آن لحظات عمر انسان‌ها با چيزى كه از صرف كردن وقت و عمر بدست مى آورند همواره معاوضه مى شود و اگر توشه كسى از صرف عمر كسب معرفت، ايمان و عمل صالح باشد تجارت وى پرسود بوده و اگر توشه او گناه و معصيت باشد متضرر شده است، نگاه رحيمانه خداوند به مؤمنان در دنيا و آخرت، توصيف تجارت دائمى مؤمنان با خدا و بدست آوردن عقل و يقين و اتصال آنان به رحمت الهى و بكارگيرى عقل در استفاده از عمر از ديگر مندرجات اين نوشتار است. [۱]

  پانويس

  1. ر.ک: حبیبی، سلمان، ص280-282


  منابع مقاله

  حبیبی، سلمان، کتابشناسی آثار انصاریان، قم-ایران، بی، نا، بی، تا


  وابسته‌ها