اخلاق اسلامی

  از ویکی‌نور
  اخلاق اسلامى
  اخلاق اسلامی
  پدیدآورانمجلسی، محمدباقر (نویسنده)

  کمره‌ای، محمدباقر (مترجم)

  میانجي، ابراهیم (مصحح)

  بهبودی، محمدباقر (مصحح)
  عنوان‌های دیگرترجمه جلد پانزدهم بحار الانوار
  ناشرکتابخانه مسجد حضرت ولی عصر(عج)
  مکان نشرایران - تهران
  موضوعاخلاق اسلامی
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏247‎‏/‎‏65‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏الف‎‏3
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اخلاق‏ اسلامى‌‏ ترجمه‏ جلد پانزدهم‏ بحار الانوار از مجموعه‏ بيست‏ و پنج‏ جلدى‏ مطابق‏ جلد شصت‏ وچهارم‏[۱] از مجموعه‏ صد و ده‏ جلدى‏ مى‌‏‌باشد كه‏ توسط آقاى‏ محمد كمره‏ اى‏ از زبان‏ تازى‏ به‏ فارسی‏ ترجمه‏ گشته‏ است.

  مترجم‏ در سال‏ 1354ش‏ برابر سال1399ق‏ كتاب‏ را ترجمه‏ نموده‏ و نام‏ آن‏ را بر اساس‏ مطالبى‏ كه‏ در كتاب‏ هست‏، اخلاق‏ اسلامى‌‏ گذاشته‏‌اند.

  كتاب‏ كه‏ در بيان‏ اسلام‏ و ايمان‏ و شرايط آنها و آنچه‏ به‏ دنبال‏ دارند از مكارم‏ اخلاق‏ و پايه‌‏هاى‏ نیک‏ و خوش‏ رفتارى‏ با همه‏ نوع‏ آفريده‌‏ها، از خودى‏ و بيگانه‏ و در بيان‏ معانى‏ كفر و آنچه‏ بايدش‏ و نفاق‏ و آنچه‏ زايد از خصال‏ زشت‏ و منشأ‏ ناپسند مى‌‏‌باشد[۲]. با مقدمه‌اى‏ از ناشر[۳] و سپس‏ فهرست‏ مطالب‏ كتاب‏ و آنگاه‏ صفحه‌اى‏ پيرامون‏ كتاب‏ از مترجم‏ و در ادامه‏ متن‏ اصلى، در چهارده‏ باب‏ شروع‏ مى‌‏‌شود.

  علامه‏ مجلسى‏ در باب‏ اول‏ كه‏ در مورد فضل‏ ايمان‏ و كليات‏ و شرايط آن‏ است[۴]، ابتدا آياتى‏ را كه‏ از ايمان‏ سخن‏ مى‌‏ گوید را ذكر كرده‏ و در ادامه‏ به‏ ذكر اخبار و رواياتى‏ در اين‏ زمینه‏ مى‌‏ پردازد. وى‏ در بابهاى‏ بعدى‏ كه‏ در مورد اصناف‏ مومن‏ از جهت‏ ايمان‏ و سختيها و گرفتاريهایى‏ كه‏ بر شخص‏ مومن‏ وارد مى‌‏‌شود[۵] و همچنين‏ دو دسته‏ بودن‏ مومنان‏ از شفاعت‏ كننده‏ و شفاعت‏ شونده[۶]‏، و از نشانه‏‌هاى‏ مومن‏ و صفات‏ او[۷] و غيره، احاديثى‏ را می‌آورد و در ذيل‏ بعضى‏ از احاديث‏ كه‏ لازم‏ به‏ توضيح‏ و تفسيرى‏ باشد مطالبى‏ را تحت‏ عنوان، بيان‏ و توضيح، خاطر نشان‏ مى‌‏‌كنند.

  باب‏ آخر كه‏ در مورد صفات‏ و نشانه‏‌هاى‏ مومن‏ است‏، از مفصل‏ ترين‏ و طولانى‏‌ترين‏ ابواب‏ اين‏ كتاب‏ مى‌‏ باشد كه‏ داراى‏ 70 حديث‏ به‏ همراه‏ بيان‏ و توضيح‏ آنان‏ مى‌‏‌باشد.

  پانويس

  منابع‏ مقاله‏

  مقدمه‏ كتاب‏ و متن کتاب

  وابسته‌ها