احوال شخصیه زردشتیان ایران

  از ویکی‌نور
  احوال شخصیه زردشتیان ایران
  احوال شخصیه زردشتیان ایران
  پدیدآوراندام‍غ‍ان‍ی‌، م‍ح‍م‍دت‍ق‍ی‌ (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرمشتمل‌ بر قواعد ازدواج‌، طلاق‌، ارث‌، وصیت‌، فرزندخواندگی‌ و پلگذاری معموله‌ در میا‌ن‌ زردشتیا‌ن‌ ایران‌ و تطبیق‌ این‌ قواعد با‌ حقوق‌ مدنی‌ ایران‌
  ناشرامير کبير
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1334ش
  چاپ1
  موضوعزردشتی - احکام و قوانین (ت. ج.) - زردشتیان - ایران
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BL 1571/د۲/الف۳

  احوال شخصیه زردشتیان ایران، تألیف محمدتقی دامغانی، بررسی‌ای است پیرامون قوانین مربوط به احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه به‌ویژه زرتشتیان که به‌وسیله مجلس شورای ملی در تاریخ 31 تیرماه سال 1312 تصویب گردید.

  منظور از احوال شخصیه، قوانینی است مربوط به نکاح، طلاق و اهلیت وارث. نویسنده برای نگارش آن اثر، علاوه بر حشر و نشر با زرتشتیان، از کتاب‌های مربوط به قوانین فقهی و آیین‌نامه زرتشتیان (که به‌وسیله انجمن زرتشتیان و پس از تصویب ماده واحد مصوب 1312 تنظیم گردید) استفاده کرده است.

  کتاب مشتمل بر دو مبحث و سه قسمت است که هر قسمت نیز فصل‌هایی دارد. در مبحث اول، کلیاتی درباره چیستی احوال شخصیه آمده و در مبحث دوم است که احوال شخصیه زرتشتیان در ذیل سه قسمت اصلی بررسی می‌شود. در قسمت اول که مشتمل بر چهار فصل است، قوانین مربوط به نکاح و فسخ آن و حقوق و تکالیف زن و شوهر و حقوق ناشی از قرابت مورد توجه قرار گرفته است.

  در قسمت دوم، مسئله فرزند خواندگی و پلگذاری از نظر گذرانده می‌شود. پلگذاری محرف «پور» به معنی «پسر» و عبارت است از «قرار دادن فرزند برای کسی»، و معمولاً هر مرد بی‌اولادی که فوت شود و فرزند خوانده هم نداشته و وصیتی نیز نکرده باشد، ورثه می‌توانند صبح روز چهارم، با حضور موبد و حضار، پسر یا مرد زرتشتی را به سمت پلگذاری شخص درگذشته تعیین کنند. قسمت سوم و پایانی، قوانین مربوط به وصیت و ارث است[۱].


  پانویس

  1. شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، ص302-303

  منابع مقاله

  شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر چهارم: ادیان ایران باستان)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1396.

  وابسته‌ها