احمدی فقیه، محمدحسن

  از ویکی‌نور
  احمدی فقیه، محمدحسن
  نام احمدی فقیه، محمدحسن
  نام‌های دیگر آی‍ت‌ال‍ل‍ه اح‍م‍دی ف‍ق‍ی‍ه

  اح‍م‍دی ف‍ق‍ی‍ه ی‍زدی‌، م‍ح‍م‍د ح‍س‍ن‌

  ف‍ق‍ی‍ه ی‍زدی‌، م‍ح‍م‍د ح‍س‍ن بن احمد

  نام پدر ملاّ احمد احمدى نجفى حائرى يزدى
  متولد 1330ش
  محل تولد طزرجان استان يزد
  رحلت 1389ش
  اساتید سيد‌ ‎محمدرضا گلپايگانى

  محمدعلى اراكى

  مرتضى حائرى يزدى

  میرزا هاشم آملى

  علامه طباطبايى

  برخی آثار رساله سراج العباد

  احکام عبادات برای نوجوانان

  کد مؤلف AUTHORCODE09441AUTHORCODE

  محمدحسن فقيه يزدى (1330-1389ش)، فقیه، مجتهد، از اساتید سطح عالی حوزه، همسر ایشان مجتهده زهره صفاتی نیز از اساتید سطح عالی حوزه علمیه است.

  ولادت

  در سال 1330ش در روستاى طزرجان استان يزد به‌دنيا آمد. پدرش، آیت‌الله ملاّ احمد احمدى نجفى حائرى يزدى فرزند شهيد آخوند ملاّ حسین (مقتول و مدفون در رواق حرم امام هادی و امام حسن عسكرى) از علما و آيات عظام و فقيهان صاحب‌نظر و مورد توجّه در نجف اشرف، كربلا و سامرّا بود. وى، پس از هجرت به ایران در ناحيه يزد، مشغول پژوهش و تدريس شد.

  ايشان به خاطر سيادت مادرش، به «حاج میرزا محمدحسن» مشهور است. درباره اجداد پدرش نيز گفته شده كه آنان از سادات بوده‌اند و از بحرين به ایران تبعيد شده‌اند و يا مهاجرت كرده‌اند و برای رعايت مصالحى، مانند حفظ جانشان، عمامه سفيد بر سر بسته‌اند.

  تحصیلات

  تحصيل علوم دينى را نزد پدرش آغاز كرد. بعد از فوت پدر، او و برادرش، نزد غلام‌رضا فقيه يزدى خراسانى به فراگیرى علوم دينى ادامه دادند. دروس سطح را نزد دانشمندانى همچون: آيت‌اللهى، علومى، شهيد صدوقى و طباطبايى سلطانى بروجردى فراگرفت. از ديگر اساتيد ايشان مى‌توان به: سيد‌ ‎محمدرضا گلپايگانى، محمدعلى اراكى، محقّق، فكور، مرتضى حائرى يزدى، سيد‌ ‎رضا بهاءالدّينى، میرزا هاشم آملى و... اشاره نمود. ايشان با پشتكار فراوان و بهره بردن از محضر اساتيد گرانقدر، به مرتبه اجتهاد نائل گرديد.

  وى، علاوه بر فقه و اصول، تفسير، حديث، عرفان، فلسفه، رياضى و هيئت را نزد علامه طباطبايى، رفيعى قزوینى، شعرانى، حكيم و الهى قمشه‌اى، آموخت.

  فعالیت‌ها

  امامت جمعه شهرستان بروجرد و حضور در جبه‌هاى نبرد در جنگ ایران و عراق، از فعالیت‌های ايشان به شمار مى‌رود.

  تدريس خارج فقه و اصول و علوم اسلامى در حوزه علمیه قم، تدريس خارج مباحث قرآنى به ویژه احكام القرآن و چندين دوره اصول تفريعى و پاره‌اى از کتاب‌هاى فقهى با اشاره به مسائل جديد و مقايسه با قانون مدنى، عرفان، فلسفه، كلام و بعضى از مباحث هيئت، از فعالیت‌های علمى ايشان است.

  آراء و نظرهاى اجتهادى ویژه‌اى همچون «درايت قرآنى» و «وراثت از قرآن» كه هر كدام چهارده محور را دنبال مى‌كند، از مباحث ابتكارى اوست.

  در باب مسائل فقهى نيز ابتكارات و راه‌حل‌هایى برای «مسائل مستحدثه و نوپيدا» ارائه كرده است و در شعاع مسائل فقهى، قواعد و ضوابط اصولى را به صورت «تفريعى و كاربردى» تبيين و تحليل كرده است.

  در تنظيم منابع و مدارک فقهى مانند: «آيات الأحكام»، «احكام دستورى قرآن مجيد»، «علوم قرآنى» و «قواعد فقهى قرآنى» هم ابتكاراتى دارد و در طرحى جامع برای تنظيم و بررسى روايات، مجموعه‌اى به نام «أساس الأحكام الشّرعية و جامع أدلّتها» تدوین نموده است.

  وفات

  سرانجام آيت‌الله محمد حسن احمدى فقيه در اثر سانحه‌اى مورخ هفتم شهريور ماه 1389ش برابر با هجدهم رمضان 1431ق به رحمت ايزدى پيوست و در حرم مطهر کريمه اهل‌بيت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌عليها به خاک سپرده شد.

  آثار

  آثار چاپ‌شده:

  1. احكام القرآن (سلسله درس‌هاى دوره تخصصى علوم قرآن در حوزه علمیه قم)
  2. حاشيه بر مناسك شيخ انصارى
  3. حاشيه بر سراج‌العباد شيخ انصارى
  4. تعليقه بر بخشى از عروةالوثقى
  5. حاشيه بر منتخب‌المسائل مرحوم طباطبايى يزدى
  6. مقدمه و تعليق بر قاعده لاضرر مرحوم میرزاى نائينى
  7. حاشيه بر مناسك امام خمینى(ره)
  8. نيت راه هدايت (شرح حديث بيستم از اربعين حضرت امام(ره))
  9. رسالة في طلوع الفجر في الليالى المقمرة و...
  10. مجموعه‌اى از مباحث رجالى (اين مباحث در مجله كيهان انديشه چاپ شده است)
  11. مباحث متفرقه درباره مبانى كلمات حضرت امام(ره)
  12. رساله اساس المسائل و الاحكام (توضيح المسائل تحليلى)

  منابع مقاله

  1. شبكه اطلاع‌رسانى اجتهاد.
  2. وبگاه تبيان.
  3. وبگاه يزد فردا.

  وابسته‌ها