إبن الفارض و الحب الإلهى

  از ویکی‌نور
  إبن الفارض و الحب الإلهى
  إبن الفارض و الحب الإلهى
  پدیدآورانحلمی‌، محمد مصطفی‌ (نويسنده)
  ناشردار المعارف
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشرسده13
  چاپ2
  شابک977-02-1325-x
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ح5الف2 4248 PJA
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ابن الفارض و الحب الإلهي، اثر محمد مصطفی حلمی است با موضوع عشق الهی، به زبان عربی. کتاب با مقدمه دکتر مصطفی عبدالرزاق به چاپ رسیده است.

  کتاب حاضر، پایان‌نامه نویسنده است که در 2 مارس 1940 در دانشگاه قاهره از آن دفاع کرده است[۱].

  نویسنده، عمر بن فارض را موضوع بحث قرار داده و تلاش کرده از سیره و حیات عام و خاص او پرده بردارد تا به کشف حالات او نائل شود و در نهایت، از دیدگاه او درباره عشق آگاه شود. با نشان دادن این عشق، می‌توان معانی روحی و مثل اخلاقی و نزاعات فلسفی درباره آن را نیز کشف کرد؛ چراکه مسئله عشق و محبت در این شاعر صوفی، از دقیق‌ترین و دشوارترین مسائلی است که دیگران از زمان خود ابن فارض تاکنون در آن اختلاف داشته‌اند؛ به‌گونه‌ای که برخی، آن را محبت و عشق به یک انسان دانسته و برخی دیگر، از آن به محبت الهی تعبیر کرده‌اند که از پس رموز و اشارات و کنایاتش به محبوبی حقیقی و ذاتی والا، اشاره دارد[۲].

  مطالب کتاب در سه بخش و یک خاتمه بیان شده است. بخش اول به بیان ترجمه ابن فارض و اطوار حیاتش می‌پردازد. بخش دوم درباره عشق ابن فارض و طبیعت آن است و سومین بخش، نگاهی فلسفی به عشق این شاعر صوفی دارد. خاتمه کتاب، حاوی اهم نتایج بحث در زندگانی و اذواق و آثار ابن فارض و دیدگاه او درباره عشق است[۳].

  در مقدمه دکتر مصطفی عبدالرزاق بر کتاب می‌خوانیم: این کتاب در نوع خودش در زبان عربی تحقیقی جدید است و بسیاری از تحقیقاتی که نویسنده آن انجام داده، دشوار و زمان‌بر بوده است. از جمله برترین تحقیقات او در این اثر، پژوهشی است که درباره محل تولد ابن فارض انجام داده؛ چراکه روایات تاریخی در این‌باره، بسیار مضطربند. از دیگر موارد خوب تحقیق وی، پژوهش در روایت «مقری» در «نفح الطيب» است که در آن تصریح شده که ابن عربی از ابن فارض درخواست کرد که شرحی بر تائیه کبرایش بنویسد و ابن فارض در پاسخ به وی گفته: همین کتاب فتوحات مکیه خود شما، شرحی است بر آن[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص13
  2. ر.ک: همان، ص11
  3. ر.ک: همان، ص11-13
  4. ر.ک: مقدمه دکتر مصطفی عبدالرزاق، ص8

  منابع مقاله

  مقدمه‌های کتاب.

  وابسته‌ها