أهل‌البيت في مصر

  از ویکی‌نور
  أهل‌البيت في مصر
  أهل‌البيت في مصر
  پدیدآورانشوقی، محمد (محقق)

  عده من الباحثین و المفکرین المصریین (نویسنده)

  خسروشاهی، هادی (اعداد)
  ناشرالمجمع العالمی للتقريب بين المذاهب الإسلامیة، المعاونية الثقافية، مرکز التحقیقات و الدراسات العلمیة
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1427 ق یا 2006 م
  چاپ1
  شابک964-8889-26-0
  موضوعآرامگاه‏‌ها - مصر

  امام زاده‏‌ها - مصر

  زیارتگاه‏‌های اسلامی - مصر
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏263‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أهل‌البيت في مصر مجموعه مقالاتى از نویسندگان معاصر عرب درباره مقابر و مشاهد منسوب به خاندان پيامبر در كشور مصر است که به همت سید هادی خسروشاهی گردآوری شده است.

  در كشور مصر بارگاه‌هایى منتسب به چند تن از ائمه(ع) يا فرندان آنان وجود دارد كه مشهورترين آنها مقام و بارگاه رأس الحسين(ع) و بارگاه حضرت زينب(س) است. در این کتاب علاوه بر گفتارهایى درباره این دو بارگاه، از مقابر ديگرى كه كمتر وجود آنها در مصر شهرت دارد سخن رفته است: سيده نفيسه، سكينه و فاطمه دختران امام حسین(ع)، رقيه دختر امیرالمؤمنين، ابراهیم فرزند امام مجتبى(ع) و نوه‌اش حسن انور، امام سجاد و فرزندش زيد بن على شهيد، محمد و عايشه فرزندان امام جعفر صادق(ع)، كلثوم نوه آن حضرت و برخى ديگر از ذريه پيامبر كه بارگاه‌هایى در آنجا به نام آنان وجود دارد.

  روشن است كه قبر افرادى چون امام سجاد(ع) و فرزندش زيد شهيد در مصر نيست و ديگر بارگاه‌ها نيز از قديم محل بررسى و نظرات مختلف بوده است.

  روش تأليف

  در این کتاب بيش از آنكه به تحقيق و بررسى صحت و سقم این بارگاه‌ها و علت انتساب آن به افراد فوق پرداخته شود، به بيان شرح حالى از این افراد پرداخته و سپس از وضعيت مقبره و بارگاه سخن به میان آورده است. بنابراین نویسندگان این مجموعه، وجود این مقابر را به گونه‌اى مفروغ عنه گرفته و چندان درباره آن بحث نكرده‌اند بلكه به وضع ظاهرى بارگاه پرداخته‌اند. در مجموع بايد گفا جنبه ادبى و خطابى این مقالات بيش از جنبه علمى آن بوده و استدلال و ارجاع به منابع به ندرت در آن ديده مى‌شود.

  مقالات این مجموعه از جاهاى مختلف اخذ شده و نویسندگان آن متعددند.


  وابسته‌ها