أعلام الصوفية

  از ویکی‌نور
  أعلام الصوفیة
  أعلام الصوفية
  پدیدآوراندیرکی، هیفرو محمد علی (نویسنده)
  ناشرالتکوین
  مکان نشرسوریه - دمشق
  سال نشر2009م.
  چاپچاپ یکم
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏ /د9الف6 / 278 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أعلام الصوفية، اثر هیفرو محمد علی دیرکی، کتابی در معرفی مشاهیر صوفیه است.

  مؤلف انگیزه خود را از نگارش این کتاب، سهولت مراجعه محققان می‌داند؛ زیرا اغلب دایرةالمعارف‌ها با اسم اول عالم صوفی شروع می‌شوند، و این باعث می‌شود که محقق در پیدا کردن فرد مورد نظر خود با مشکل مواجه گردد.

  نویسنده این کتاب پس از جمع‌آوری مهم‌ترین مشاهیر صوفیه از بین منابع مختلف، آنها را بر اساس نام معروفشان دسته‌بندی نموده و بر اساس حروف الفبایی در کنار هم قرار داده است. این کار سبب می‌شود تا محققان بتوانند در کمترین زمان ممکن، به‌ فرد مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

  از طرف دیگر بسیاری از دایرةالمعارف‌های صوفیه بخش زیادی از مطالب کتاب خود را به کرامات و فضایل هرکدام از مشاهیر صوفی اختصاص داده‌اند، اما در این کتاب سعی شده از تکرار مکررات پرهیز شود و تنها به ذکر ولادت و وفات مشاهیر صوفی - در صورت دسترسی به آن - پرداخته شود؛ زیرا دانستن ولادت و وفات به محقق ایده مهمی از واقعیت تاریخی دوره زندگی آن فرد می‌دهد. مراجعه‌کنندگان به کتاب، حتی اگر دسترسی به زمان دقیق ولادت و وفات آن عالم نداشته باشند، بااین‌وجود می‌توانند دوران تقریبی آن عالم را از طریق ذکر شیوخ، اصحاب، معاصران و شاگردان او بیابند.[۱]

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص7

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.

  وابسته‌ها