أعلام التصوف الإسلامي

  از ویکی‌نور
  أعلام التصوف الإسلامي
  أعلام التصوف الإسلامي
  پدیدآورانابوکف، احمد (نويسنده)
  ناشردار التعاون
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر1414ق - 1994م
  چاپ2
  شابک977-229-034-0
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  الف2الف6 278 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أعلام التصوف الإسلامی اثر احمد بوکف، در شرح‌حال و بیان سخنان، فضائل و مناقب برخی از شخصیت‌ها و بزرگان تصوف.

  نویسنده، جلالت شأن و عظمت شخصیت این اشخاص را انگیزه تألیف خویش ذکر کرده و به بیان این نکته پرداخته است که شخصیت‌های مبارک و سعادتمند معرفی شده در این کتاب، از اهمیت مهمی برخوردار بوده و طی سالیان متمادی، توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. وی معتقد است این افراد، علی‌رغم اختلاف در زمان، شرایط و روش‌ها، تقریباً از ویژگی‌های یکسانی برخوردارند و می‌توان چنین دریافت که مشی، سلوک و روش زندگی همگی آن‌ها، از یک جریان سرشار و منبع فیض واحد، سرچشمه گرفته و مستفیض شده و به سمت یک هدف واحد پیش رفته‌اند که عبارت است از جهاد در راه خداوند، نصرت و یاری رساندن به دین و کوشش در کسب رضایت الهی در پرتو عمل به فرامین کتاب خدا و سنت پیامبر(ص)[۱].

  وی به این نکته نیز اشاره دارد که منظور از جهاد در اینجا، جهاد با شمشیر و باروت نیست، بلکه جهاد این اشخاص، جهاد به‌وسیله علم و معارف اسلامی، تربیت مردم در امور دینی و روشنگری و نیز برافراشتن پرچم علم و عمل در مسیر تکامل انسانیت و تعالی میهن اسلامی است[۲].

  تاریخچه‌ای از زندگی، شرایط خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، ارتباط با مردم، مریدان، شاگردان و استادان، سلوک صوفیانه، سفرها، سخنان، توصیه‌ها، تأثیرگذاری و مزار این شخصیت‌ها در این اثر مدنظر بوده است.

  افراد معرفی شده، از صوفیان بنام و برخی نیز جزء اقطاب زمان خود بوده‌اند که به ترتیب عبارت‌اند از: احمد رفاعی[۳]، ابوالحسن شاذلی[۴]، ابوالعباس مرسی[۵]، بوصیری[۶]، قنایی[۷]، طرطوشی[۸]، محمد قباری[۹] و ابوالحجاج قصری[۱۰].

  نویسنده به‌تناسب معرفی شخصیت‌های صوفیه، بحثی نیز درباره تصوف دارد[۱۱].

  پانویس

  1. مقدمه، ص5
  2. همان، ص6
  3. متن کتاب، ص9
  4. همان، ص37
  5. همان، ص63
  6. همان، ص87
  7. همان، ص119
  8. همان، ص139
  9. همان، ص159
  10. همان، ص181
  11. همان، ص15

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها