أسنی المطالب في مناقب سيدنا علي بن أبي‌طالب كرم‌الله‌وجهه

  از ویکی‌نور
  أسنی المطالب في مناقب سیدنا علي بن أبي‌طالب کرم الله وجهه
  أسنی المطالب في مناقب سيدنا علي بن أبي‌طالب كرم‌الله‌وجهه
  پدیدآورانجزری، محمد بن محمد (نویسنده) امینی، محمدهادی (محقق)
  عنوان‌های دیگراسنی المطالب فی مناقب الامام علی علی بن ابیطالب
  ناشرمکتبة الإمام أمیرالمؤمنين علي(ع) العامة
  مکان نشراصفهان - ایران
  چاپ1
  موضوعاحادیث اهل سنت - قرن 9ق.

  علی بن ابیطالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - احادیث اهل سنت

  علی بن ابیطالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - فضایل
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏37‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏5
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أسنی المطالب في مناقب سیدنا علي بن أبي‌طالب مجموعه‌اى از احاديث در فضيلت على(ع) است كه از طريق راویان و منابع اهل سنت نقل شده و ابن جزرى عالم قرن هشتم و نهم آنها را جمع‌آورى كرده است و با تحقیق محمدهادی امینی فرزند ارشد آيت‌الله علامه امينى(ره) به چاپ رسیده است.

  گزارش محتوا

  نام اصلى اثر روشن نيست، از این رو كسانى كه آن را منتشر كرده‌اند نامى برگرفته از مقدمه مؤلف برای آن برگزيده‌اند.

  در مقدمه کتاب مى‌خوانيم: «فهذه أحاديث مسندةٌ مما تواتر و صحّ و حسُن من أسنى مناقب الأسد الغالب، مفرق الكتائب و مظهر العجائب، ليث بن غالب أمیرالمؤمنين أبي‌الحسن علي بن أبي‌طالب كرم الله وجهه...[۱]». نخستين چاپ این اثر كه به سال 1324ق در مكه منتشر شده، با نام «اسنى المطالب في مناقب سيدنا على بن ابى‌طالب» عرضه شده است. محمد هادى امینى از روى همین نسخه چاپى و با مقدمه و تعليقات خود، به سال 1402ق کتاب را در اصفهان منتشر مى‌كند.

  کتاب ديگرى با عنوان «اسمى المناقب في تهذيب اسنى المطالب في مناقب الامام امیرالمؤمنين علي بن ابي‌طالب(ع)، تأليف محمد بن محمد جزري شافعى» با تصحيح مرحوم محمدباقر محمودى منتشر شده است.

  جديدترين چاپ این کتاب مربوط به سال 1426ق است كه از سوى دارالكتب العلمیه بيروت با عنوان «مناقب الأسد الغالب، ممزق الكتائب و مظهر العجائب، ليث بن غالب أمیرالمؤمنين أبي‌الحسن علي بن أبي‌طالب» منتشر شده و این نام هم برگرفته از مقدمه است. در ادامه این چاپ كه با مقدمه و تصحيح على احمد عبدالعال الطهطاوى صورت گرفته، کتاب خصائص امیرالمؤمنين(ع) از نسائى نيز درج شده است. آنگونه كه پيداست طهطاوى نسخه‌اى خطى در اختيار داشته كه غير از نسخه چاپ مكه است كه مرحوم امینى هم از آن بهره برده است. البته اشتباه چاپ بيروت كه بر روى جلد کتاب، مؤلف را محمد بن عبدالله بن جزرى ثبت كرده و مرگ او را بعد از سال 660 نوشته، سبب اشتباه مى‌شود. در حالى كه همگان مرگ وى به سال 833 ثبت كرده‌اند.

  بنا به شمارش طهطاوى، تعداد احاديث این کتاب 95 است كه همه آنها با بيان سلسله كامل اسناد نقل مى‌شود.

  بخشى از این اخبار به نقل از خود آن حضرت از رسول خداست اما در این میان رواياتى كه از نظر شيعه نادرست است هم آمده است، مانند روايتى كه شيخين را بزرگ پيران بهشت مى‌داند يا حديثى كه از ظهور رافضه پيش‌گویى مى‌كند و به پيامبر(ص) نسبت داده‌اند.

  مؤلف پس از نقل هر روايت، ضمن اشاره به منابع آن، به درايت و جرح و تعديل راویان توجه داده و در این باره به تفصيل گراييده است. بنابراین کتاب حاضر فقط نقل روايت نيست و اظهار نظرهاى مؤلف را هم در بر دارد.

  وضعیت نسخه

  محمد هادى امینى كه از محققان معاصر است، در پاورقى‌هاى مفصل این اثر، آدرس احاديث را استخراج و همچنين ترجمه مختصرى از راویان و منابع شرح حال آنان را ذكر كرده و در مواردى به نقد روايات مى‌پردازد.

  پانويس


  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب


  وابسته‌ها