أسرار الصلوة (ملکی تبریزی)

  از ویکی‌نور
  اسرار الصلوة
  أسرار الصلوة (ملکی تبریزی)
  پدیدآورانملکی تبریزی، جواد بن شفیع (نویسنده) رجب‌زاده، رضا (مترجم)
  عنوان‌های دیگرمجموعه‌ای نفیس در آداب نماز و عبادات و تخلق به اخلاق اسلامی و رمز و راز بندگی و رسیدن به لقاء الله اسرار الصلوه. فارسی
  ناشرپیام آزادی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1372 ش
  چاپ8
  موضوعنماز
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏186‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏ ‎‏الف‎‏5041
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أسرار الصلاة تألیف میرزا جواد ملکى تبریزى و ترجمه و تصحیح رضا رجب‌زاده است که به ابعاد عرفانى و اخلاقى نماز با توجه به احکام و فروع فقهى مترتبط بر آن مى‌پردازد.

  نگارنده، اسرارى را از مقدمات نماز و اجزا و ارکان آن ذکر مى‌کند تا مورد توجه قرار گیرند و به نماز بیش از هر چیز دیگر بها داده شود.

  ساختار

  در هر باب یا فصلى از کتاب ضمن بیان واجبات، مستحبات و مقدمات نماز اسرار مربوط به آن بیان شده و لزوم دقت در آنها مورد تأکید قرار گرفته است.

  گزارش محتوا

  در ابتدا به بیان اسرار طهارت به عنوان مقدمه‌اى از مقدمات نماز پرداخته شده و آداب ظاهرى مربوط به کسب طهارت قبل از نماز و اسرار باطنى آن بیان گردیده است. نگارنده مخاطبان خود را به تفکر در آداب تخلى و عبرت گرفتن از آن دعوت مى‌کند و معتقد است که هر عملى که از انسان سر مى‌زند از آن اثرى در قلب ایجاد مى‌شود که او را به خداوند نزدیک و یا از او دور مى‌نماید.

  در همین زمینه نویسنده به آثار سوء اعمال و گناهان اشاره کرده و شدت قبح عصیان نسبت به خداوند را بیان مى‌کند و به بررسى لزوم توبه از گناه و انواع عذاب گناه‌کاران در آیات و روایات مى‌پردازد.

  در ادامه به بیان آداب ظاهرى وضو پرداخته و اسرار مربوط به اجزاى وضو مانند شستن دست‌ها و صورت و مسح پاها و سر اشاره نموده و لزوم طهارت ظاهرى و قلبى را قبل از شروع نماز و کسب طهارت باطن به وسیله توبه را گوش‌زد مى‌نماید و وضو و کسب طهارت را در وضو به عنوان سمبلى برای تنبه به این مسئله دانسته است. بیان مراتب توبه، مهلت دادن خداوند به بندگان برای بازگشت به سوى حق، گناهان کبیره و آثار آن، اسباب توبه و داستان‌هایى درباره توبه از دیگر مباحث مربوط به اسرار وضو است که نگارنده از منظرى روایى به آنها اشاره کرده است. در قسمت بعدى نگارنده به حکمت و اسرار غسل اشاره کرده و عبرت گرفتن از غسل و اسرار باطنى آن را بیان مى‌کند.

  اسرار و حکمت تیمم، گرفتن ناخن‌ها، ازاله موهاى زاید از بدن، عطر زدن قبل از نماز، لباس آراسته پوشیدن برای نماز، اهمیت دادن به اوقات نماز و اسرار آن، آداب روزهاى عید و مستحبات آن، فضیلت روز جمعه اهمیت دادن به اوقات مقدس و شریف مانند روز جمعه، ایام مصیبت امام حسین(ع)، اعیاد اسلامى به ویژه روز عید غدیر، بیان وقت‌هاى نماز، اهمیت دادن به نمازهاى نافله و اسرار و آثار معنوى نوافل اهمیت دادن به مسجد و حضور در آن برای اقامه جماعت، اهمیت حضور قلب در نماز و خوف و رجاى الهى در آن، حالت خشوع در نماز و اهمیت باطنى آن، مراتب خوف و رجاى الهى و معناى حسن ظن به خدا از دیگر اسرار نماز است که نگارنده به وسیله آیات و روایات به شرح آنها مى‌پردازد.

  وى هم‌چنین اجزاى نماز مانند قیام، تکبیره الاحرام، گفتن اذان و اقامه، استعاذه، بسمله (شرح مفصل معناى آن)، قرائت سوره حمد و شرح و تفسیر این سوره و حقیقت عبودیت که در آن نهفته است اشاره نموده و اسرار باطنى هر یک از آنها را بیان مى‌نماید.

  در ادامه به شرح و تفسیر عرفانى سوره توحید در نماز پرداخته و اسرارى از رکوع، سجود، تشهد و سلام را بیان کرده و نسبت بین نماز و معراج و اهمیت تهجد در شب و پرداختن به نماز شب را نیز بررسى مى‌کند.

  وابسته‌ها