أسد الغابة في معرفة الصحابة (نسخه)

  از ویکی‌نور
  اسد الغابة في معرفة الصحابة
  أسد الغابة في معرفة الصحابة (نسخه)
  پدیدآورانابن اثیر، علی بن محمد (نویسنده)
  ناشردار الکتب العلمية
  مکان نشرلبنان - بيروت
  سال نشر1424ق. = 2003م.
  چاپچاپ دوم
  موضوعصحابه - سرگذشت‌نامه صحابه زن - سرگذشت‌نامه
  زبانعربی
  تعداد جلد8
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏5‎‏ ‎‏1382 / 28/6 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE22390AUTOMATIONCODE

  أسد الغابة في معرفة الصحابة اثر عزالدين ابوالحسن على بن محمد بن عبدالكريم، معروف به ابن اثير (555- 630ق)، کتابى است در معرفی صحابه پیامبر(ص) که به شرح زندگانی بیش از هفت هزار و پانصد تن از ایشان، پرداخته است.

  چندین نسخه از این کتاب، موجود است که عبارتند از:

  1. نسخه چاپ شده در لبنان- بیروت، در سال 1409ق/ 1989م، توسط انتشارات «دارالفکر».
  2. نسخه چاپ شده در ایران- تهران، در سده 13 هجری، توسط انتشارات «المکتبة الإسلامیة للنشر و التوزیع» با مقدمه آیت‌الله مرعشی نجفی.
  3. نسخه چاپ شده در لبنان- بیروت، در سال 1970م، توسط انتشارات «دار إحیاء التراث العربي»، با تحقیق محمد بن ابراهیم بنا، محمد احمد عاشور و محمود عبدالوهاب فاید.
  4. نسخه چاپ شده در لبنان- بیروت، در سال 1424ق/ 2003م توسط «دارالکتب العلمیة»، با تحقیق علی‌محمد معوض و عادل احمد عبدالموجود، تقریظ جمعه طاهر نجار و مقدمه محمد عبدالمنعم بری، عبدالفتاح ابوسنه.
  5. نسخه‌ای که در قرن 13 شمسی چاپ شده، ولی ناشر و مکان نشر آن، معلوم نیست.

  از آنجایی که پیش از این، اصل کتاب، در قالب نسخه چاپ شده توسط انتشارات «دارالفکر»، معرفی شده است، در این نوشتار، به معرفی نسخه چاپ شده توسط «دارالکتب العلمیة» پرداخته شده که در هشت جلد، تنظیم شده است.

  تقریظی از جمعه طاهر نجار در اشاره به اهمیت کار نویسنده و ستودن تلاش محققین، در ابتدای کتاب، آورده شده است[۱].

  در مقدمه اول، عبدالفتاح ابوسنه، به این نکته اشاره شده است که کتاب حاضر، یکی از مهمترین آثار در زمینه تراجم و یکی از منابع تاریخ اسلام است[۲].

  در مقدمه دوم، ابتدا واژه صحابی از لحاظ لغوی[۳] و اصطلاحی، اعم از اصطلاح اصطلاح علمای اصول[۴] و علمای حدیث، مورد بحث و بررسی قرار گرفته[۵] و سپس، ضمن پاسخ به این پرسش که آیا ملائکه[۶] و اجنه نیز صحابی محسوب می‌شوند یا خیر[۷]، معیارهای صحابی بودن[۸]، مرتبه صحابه[۹]، ستایش صحابه توسط اهل علم[۱۰] و اعتقاد اهل سنت در فضیلت صحابه[۱۱] مطرح شده است.

  در ادامه، ضمن بررسی و بحث پیرامون دلایل و عواملی که در میان صحابه وجود داشت و باعث محافظت از قرآن و حفظ احادیث شریف نبوی گردید[۱۲]، به موضوعات و مباحثی همچون: ارتباط صحابه و فقه[۱۳]، مکتب فقهی مدینه [۱۴] و فقهای معروف هفتگانه آن[۱۵]، مکتب کوفه[۱۶] و مؤسس، شاگردان[۱۷] و اصول این مکتب[۱۸]، مقایسه میان این دو مکتب فقهی[۱۹]، تلاش خلفای راشدین در نشر اسلام[۲۰]، ابوهریره[۲۱] و دیدگاه علما درباره او[۲۲]، معرفی برخی از علمایی که پیرامون صحابه، دست به تألیف زده‌اند[۲۳] و طبقات صحابه[۲۴] پرداخته شده و در پایان، شرح حال مفصلی از ابن اثیر، ارائه[۲۵] و نسبت کتاب به او، بررسی شده است[۲۶].

  وضعیت کتاب

  فهرست مطالب هر جلد، در انتهای همان جلد آمده و جلد آخر، به فهارس فنی کل مجموعه اختصاص یافته و توسط خالد عبدالفتاح شبل، تنظیم شده است. این فهارس، به ترتیب، عبارتند از: فهرست آیات؛ احادیث؛ آثار؛ شعر؛ شهرها و اماکن؛ قبایل و عشیره‌ها؛ غزوات و مواقع؛ اعلام عام؛ کنیه‌ها؛ ابناء؛ نساء و محتویات.

  در پاورقی‌ها، علاوه بر ذکر منابع[۲۷]، به توضیح و تشریح کلمات و واژگان دیریاب و مشکل[۲۸] و برخی عبارات متن، پرداخته شده است[۲۹].

  پانویس

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها