أستاذ السائرين الحارث بن أسد المحاسبي

  از ویکی‌نور
  أستاذ السائرين الحارث بن أسد المحاسبي
  أستاذ السائرين الحارث بن أسد المحاسبي
  پدیدآورانمحمود، عبدالحلیم (نویسنده)
  ناشردار المعارف
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر[--13]
  چاپچاپ یکم
  شابک977-02-3859-7
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏ح2م3 / 278/4 BP

  ‫أستاذ السائرين الحارث بن أسد المحاسبي، عنوان اثری است 1 جلدی به زبان عربی از عبدالحلیم محمود پیرامون جوانب شخصیتی و فکری صوفی مشهور حارث بن اسد محاسبی.‬‬

  عبدالحلیم محمود در این اثر مقدمه مفصلی نگاشته و در آن درباره اینکه محاسبی شخصیتی است در حد فاصل میان اهل سنت و معتزله که طریق سومی را در این میان در مباحث کلامی گزید و راه اعتدال را پیمود، توضیح داده است. او سپس توضیح مختصری درباره زندگی محاسبی و معرفی مختصری از هریک از آثار او و اثرگذاری محاسبی در اندیشه اسلامی ارائه می‌دهد[۱].

  نویسنده، مطالب کتاب را در 4 بخش کلی ارائه کرده است؛ در بخش اول جغرافیای محل تولد محاسبی را کاویده است؛ همچنین تأثیرات اجنبی و مباحث خاص به محاسبی و روش او در تفسیر را بیان کرده است[۲].

  بخش دوم، درباره نگاه عقیدتی او و مباحث کلامی در نگاه وی است؛ نگاه محاسبی به اندیشه الله، ارتباط الله و عالم، موضعش در قبال فرق و مذاهب مختلف و نگاهش به قیامت، از مطالبی است که در این بخش ارائه می‌شود[۳].

  سومین بخش، به بیان اخلاق در نگاه محاسبی می‌پردازد؛ کلیت نگاه محاسبی به اخلاق و طبیعت انسانی و نجات، نظر او درباره مرشد، عمل صالح، خیر، طریق نفسانی نجات برای مرتکب گناه، حبط عمل خیر توسط ریا، عناصر شر، آفات نفس، غرور و حسد و سلوک روزانه، از جمله مباحثی است که در این بخش مطرح شده است[۴].

  چهارمین بخش، نیز نظریه زهد و تصوف را در نگاه محاسبی مطرح می‌نماید؛ بحث از توکل، ورع، زهد، تفویض، رضا و محبت از مباحث مطرح‌شده در این بخش از کتاب است. پس از این مباحث، وفات محاسبی و خاتمه کتاب مطرح می‌شود[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص3-29
  2. ر.ک: متن کتاب، ص29-92
  3. ر.ک: همان، ص101-153
  4. ر.ک: همان، ص161-270
  5. ر.ک: همان، ص277-324

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها