أبحاث أصولیة: مباحث الألفاظ

  از ویکی‌نور
  أبحاث أصولیة: مباحث الألفاظ
  أبحاث أصولیة: مباحث الألفاظ
  پدیدآورانشهیدی، محمد تقی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرمباحث الألفاظ
  ناشر[بی نا]
  مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
  سال نشر13سده
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد4
  کد کنگره
  /ش9الف2 159/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ابحاث اصولیه (مباحث الالفاظ) اثر محمدتقی شهیدی، از فقهای معاصر است که در 4 جلد منتشر شده است.

  کتاب فاقد مقدمه و هر گونه توضیح و اطلاعاتی در مورد محتوای آن است. ازاین‌رو، معلوم نیست که مطالب آن، تقریرات درس خارج اصول صاحب اثر است یا وی در کنار تدریس، مطالب را تحریر کرده است.

  گرچه هیچ اشاره‌ای در متن کتاب نشده است؛ اما به نظر می‌آید که ترتیب مباحث کتاب، بر اساس کفایه الاصول، است. البته مؤلف عنایت ویژه‌ای به دیدگاه‌های شهید صدر در کتاب بحوث فی علم الاصول نیز دارد. [۱].

  مؤلف در این چهار جلد، به طرح مسائل اصولی و بررسی آرا و اندیشه‌های اصولیون پرداخته است. آخوند خراسانی، محقق اصفهانی، میرزای نائینی، محقق خوئی، ایروانی، شهید صدر و امام خمینی از جمله فقهایی هستند که آرا آن‌ها، بیشتر مدنظر مؤلف بوده و به مناسبت بحث، اقوال آن‌ها را ذکر کرده است.

  مؤلف در هر موضوعی، ابتدا ابعاد و فروعات بحث را به‌صورت کامل و جامع تحلیل و تبیین می‌کند و سپس دیدگاه‌های موجود را می‌آورد و بعد از توضیح و بررسی هریک از آن‌ها، دیدگاه مختار و یا نظر خود را در آخر، مطرح می‌کند.

  باتوجه‌به تفصیل زیاد مطالب، به طور اجمالی می‌توان عناوین مباحث کتاب را ازاین‌قرار دانست:

  تعریف علم اصول و مباحث پیرامون آن، مباحث وضع، صحیح و اعم، مشتق، اوامر و نواهی، مقدمه واجب، بحث ضد، اجتماع امرونهی، از جمله مباحثی هستند که مؤلف به‌تفصیل، در مورد آن‌ها بحث کرده و دیدگاه‌ها را مورد بررسی قرار داده است. همچنین مؤلف به‌تناسب بحث، برخی فروع فقهی را هم مطرح کرده است. [۲].


  پانویس

  1. برای نمونه ر.ک: متن کتاب ج1 ص208 و 519 و 513
  2. ر.ک: متن کتاب ج 3 ص 299 و ج 4 ص 421

  منابع مقاله

  1. متن کتاب  وابسته‌ها