أبحاث أصولیة: الإجتهاد و التقليد

  از ویکی‌نور
  أبحاث أصولیة: الإجتهاد و التقليد
  أبحاث أصولیة: الإجتهاد و التقليد
  پدیدآورانشهیدی، محمد تقی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرالإجتهاد و التقلید
  ناشر[بی نا]
  مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
  سال نشر13سده
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  1 /ش9الف2 159/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أبحاث أصولية؛ الاجتهاد و التقليد، اثر محمدتقی شهیدی، از فقهای معاصر است که در یک جلد و به زبان عربی نوشته شده است.

  کتاب، فاقد مقدمه و هرگونه توضیح و اطلاعاتی در مورد محتوای آن است؛ ازاین‌رو، معلوم نیست که مطالب آن، تقریرات درس خارج اصول صاحب اثر است، یا وی در کنار تدریس، مطالب را تحریر کرده است.

  مؤلف در یک جلد مستقل، به بحث اجتهاد و تقلید پرداخته و به‌تفصیل، جوانب و فروعات بحث را بررسی کرده است. وی ابتدا موضوع اجتهاد را مورد بحث قرار داده و بعد از اشاره به مفاهیمی چون اجتهاد و تفقه، شرایط اجتهاد، تخطئه و تصویب در اجتهاد، اجزاء در اجتهاد و تقلید را بیان کرده است. وی در ادامه، موضوع تقلید را مورد بحث قرار داده که حجم عمده مطالب کتاب را در بر می‌گیرد. بعد از تبیین مفهوم لغوی و اصطلاحی تقلید، جواز و ادله جواز آن از کتاب و سنت و سیره عقلا و متشرعه، تقلید اعلم و نقد نظریه شورای فقهاء[۱]، تقلید میت (ابتدائا و بقائا)، شرایط مجتهد و طرق احراز آن، موارد تقلید را بحث و بررسی کرده است.

  از جمله موضوعات مهمی که وی در این کتاب بدان پرداخته، بحث ولایت فقیه است که از صفحه 477 تا آخر کتاب را در بر می‌گیرد. وی در این بخش، ابتدا ادله عقلی و سپس به‌تفصیل ادله نقلی را که 12 مورد هستند، آورده است. وی سپس به اثبات ولایت فقیه از باب امور حسبیه اشاره کرده و بعد از آن وارد نظریه انتخاب و بیان ادله شش‌گانه آن شده است[۲]. در انتهای بحث نیز تنبیهات هشت‌گانه از قبیل عدم اعتبار اعلمیت، نفوذ حکم حاکم در ثبوت هلال، ولایت حاکم بر اجرای حدود، امکان تعدد ولی امر به‌حسب امکنه، ولی خمس و انفال و... آمده است.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص244-245
  2. ر.ک: همان، ص539

  منابع مقاله

  متن کتاب.  وابسته‌ها