آیت نور

از ویکی‌نور
آیت نور
NUR12763J1.jpg
پدیدآورانجمعی از فضلا (نویسنده)
ناشرعلامه طباطبایی
مکان نشرایران - مشهد مقدس
سال نشر1427ق.
چاپچاپ یکم
موضوعحسینی طهرانی، محمد حسین، 1305 - 1374 - یادنامه‌‏ها مجتهدان و علما - سرگذشت‌نامه
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏آ‎‏9 / 55/3 BP

آیت نور، یادنامه عارف شهیر سید محمدحسین حسینی تهرانی(1305-1375ش) است که به اهتمام جمعی از فضلا گردآوری و تدوین شده است. اثر یادشده در موضوع عرفان و عرفا است.

این اثر در شرح حال و معرفی عارف معاصر محمدحسین حسینی تهرانی است که به‌مناسبت دوازدهیمن سال رحلت ایشان به نگارش درآمده است.

در این کتاب، به شناخت ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های عرفانی و بعد علمی ایشان پرداخته شده[۱] و سیره عملی، اندیشه و فعالیت سیاسی ایشان در مقاطع مختلف قبل و بعد از انقلاب نیز مورد توجه قرار گرفته است[۲].

ساختار این نوشتار نخست بر سخنان مترجم‌له است که از میان آثارشان به‌تناسب مقام مطالبی پیرامون شخصیت خویش بیان کرده؛ مطالب مزبور، استخراج شده و در خط سیری تاریخی ثبت گردیده و نشانی همه موارد در پاورقی ذکر شده است. البته در برخی مواضع نیز که مطالبی به‌صورت پیاپی از یک منبع نقل شده است، به‌صورت کلی در ابتدا و یا انتهای مطلب آمده است. با توجه به اهتمام و تأکید مترجم‌له به تاریخ قمری و پایبندی ایشان در تمامی نوشته‌هایشان به آن تلاش شده است تا بر اساس رعایت امانت کلمات ایشان بدون هیچ دخل و تصرفی ذکر شود؛ ازاین‌رو در مواردی که لازم بوده تاریخ شمسی نیز برای سهولت فهم خواننده در تعلیقه آمده است[۳].

پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص414-569
  2. رک: همان، ص269-351
  3. ر.ک: مقدمه، ص48-51

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها