آیت‌الله‌زاده مرعشی نجفی، محمدجواد

  از ویکی‌نور
  آیت‌الله ‌زاده مرعشی نجفی، محمدجواد
  نام آیت‌الله ‌زاده مرعشی نجفی، محمدجواد
  نام‌های دیگر آی‍ت‌ال‍ل‍ه‌زاده‌، سید م‍ح‍م‍دج‍واد

  م‍رع‍ش‍ی‌، م‍ح‍م‍دج‍واد م‍رع‍ش‍ی ‌ن‍ج‍ف‍ی‌، م‍ح‍م‍دج‍واد

  نام پدر آيت‌الله سيد‌ ‎شهاب‌الدين مرعشى نجفى
  متولد فروردين 1326ش
  محل تولد
  رحلت اول خرداد ماه سال 1400ش
  اساتید سيد‌ ‎محمدتقى جواهرى

  محمدصادق نصيرى علوى گرگانى

  برخی آثار ترجمه مناقب الإمام علي بن ابي‌طالب عليه‌السلام
  کد مؤلف AUTHORCODE00912AUTHORCODE

  سيد‌ ‎محمدجواد مرعشى نجفى (1326- 1400ش)، ملقب به نجم‌الدين سومین فرزند آيت‌الله سيد‌ ‎شهاب‌الدين مرعشى نجفى(ره)، متولى و سرپرست مدرسه مؤمنيه و مدرسه مهديه و حسینیه آن سيد محمود مرعشى نجفى برادر ایشان است.

  ولادت

  در فروردين 1326ش ديده به جهان گشود و دامن مادر عفیفه و با تقوایش صبیه مرحوم آیت‌الله حاج آقا عباس فقیه مبرقع مدفون در ایوان آئینه حضرت معصومه علیهاالسلام كه نوه مرحوم آیت‌‏اللَّه حاج آقا احمد طباطبائى برادر مرحوم آیت‌‏اللَّه حاج آقا حسین طباطبائى قمى بوده پرورش یافت.

  تحصیلات

  ايشان پس از اتمام دوره ابتدائى و متوسطه و گرفتن ديپلم، به تحصيل علوم دينيه پرداخته و مقدمات و سطوح را از اساتيدى همچون: حاج شيخ مهدى بيگدلى، حاج سيد‌ ‎محمدتقى جواهرى، حاج شيخ محمدصادق نصيرى، حاج شيخ احمد كريمى، آقاى صلواتى و علوى گرگانى و قسمت عمده سطح و خارج فقه و اصول را از محضر والد ماجدش استفاده نموده و در زمان حيات آن بزرگوار، به امر معظم‌له در دو نوبت صبح و ظهر به جاى ايشان در مسجد بالا سر و مسجد موزه آستانه مبارکه حضرت فاطمه معصومه(س)، اقامه جماعت نموده و پس از رحلت آن بزرگوار، در شب‌ها هم به جاى ايشان نماز برگزار می‌كردند. ايشان مضافا بر فضيلت نسبى، شرافت سببى هم دارند زيرا داماد مرحوم آيت‌اللَّه حاج سيد‌ ‎محمدعلى سبط انصارى، از علماء محترم تهران، مدرس و امام مسجد و مدرسه مروى تهران مى‌باشند كه آن مرحوم، داماد مرحوم آيت‌اللَّه حاج میرزا محمود مسجد جامعى والد آيت‌اللَّه حاج میرزا محمدحسين، مرحوم حجت‌الاسلام حاج میرزا مصطفى و حجت‌الاسلام حاج میرزا مسيح مسجد جامعى بوده‌اند. از طرف مرحوم والدش متولى و سرپرست مدرسه مؤمنيه و مدرسه مهديه و حسینیه آن مرحوم بود.

  وفات

  سرانجام در اول خرداد ماه سال 1400ش درگذشت و پیکر آن فقید سعید، روز دوشنبه سوم خرداد 1400 تشییع و در حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها به خاک سپرده شد.[۱]

  آثار

  1. چهره درخشان امام زمان(عج)، ترجمه الزام الناصب 3 جلد.
  2. نهضفت خونين حسین(ع)، ترجمه «مع الحسين في نهضه سيد‌ ‎حيدر».
  3. مناقب امام امیرالمؤمنين(ع) ترجمه «مناقب ابن مغازلى».
  4. قهرمان كربلا زينب كبرى(ع) ترجمه «السيدة زينب».
  5. اخبار الزينبات يحيى عبيدلى.
  6. خورشيد پنهان ترجمه «البيان» گنجى شافعى.
  7. رساله راس الحسين(ع).
  8. تقريرات درس والدشان کتاب حدود، قصاص، ديات، ارث و وديعة.
  9. شروح كتب درسى تقرير درس آقاى كريمى.
  10. ترجمه «لالى الاخبار» تویسركانى.

  پانويس

  وابسته‌ها