آية التطهير في أحاديث الفريقين

  از ویکی‌نور
  آيةالتطهير في أحاديث الفريقين
  آية التطهير في أحاديث الفريقين
  پدیدآورانموحد ابطحی اصفهانی، سید علی (نویسنده)
  مکان نشر[بي جا] - [بي جا]
  سال نشر1405-1404ق
  چاپيکم
  زبانعربي
  کد کنگره
  ‏BP 102/۶۵۴/م۸آ۹

  آية التطهير في أحاديث الفريقين تألیف سید علی موحد ابطحی، موضوع این پژوهش، بررسی روایاتی است که در شرح و تبیین آیه تطهیر (الأحزاب‌، ۳۳) نقل شده‌اند.

  کتاب با بهره‌گرفتن از منابع حدیثی، تفسیری، سِیَری و تاریخی شیعه و سنی به نگارش درآمده و در آن، احادیث مربوط به آیه تطهیر گردآوری و بر اساس راویان مرتب شده‌است.

  یک جلد از این اثر، از آغاز تا پایان، احادیث مربوط به آیه است که به همراه اسناد آنها آورده شده‌اند. بخش اول، شامل روایت‌هایی است که معصومان و بخش دوم، ویژه روایت‌هایی است که صحابه از پیامبر خدا نقل کرده‌اند و بخش سوم شامل آن دسته روایت‌هایی است که از قول معصومان، بی‌آنکه به پیامبر(ص) استناد داده شود، نقل شده است.

  بخشی هم روایت‌های نقل شده از فرزندان معصومان است، و در پایان، روایت‌های مرسل مندرج شده‌اند. هر بخش به صورت مسندی و الفبایی، با برجسته کردن نام راوی، همراه با ذکر سند و حدیث است. مأخذ روایت‌ها هم، در پاورقی مشخص شده‌اند.

  بخش دوم کتاب که جلد دوم آن را نیز تشکیل می‌دهد، در تفسیر آیه است که از «یرید الله» آغاز شده و در آن در باره مراد از اراده خدا در این آیه و اینکه تشریعی و یا تکوینی است، بحث شده است. منظور از طهارت، بخش بعدی مباحث را تشکیل می‌دهد و در آن، دعای پیامبر قبل از نزول آیه و ایمان اهل بیت(ع)، مورد بررسی قرار گرفته، آن‌گاه «لیذهب» تشریح شده و از عصمت سخن گفته شده است.

  بررسی «رجس» بحث بعدی است که به مناسبت، احادیث متعددی هم برای تشریح ابعاد آن نقل شده است. مراد از «اهل البیت» در آیه و مصداق آیه نبودن همسران رسول خدا، سبب نزول آیه، مکان آن، غذای فراهم شده از سوی فاطمه در آن مجلس، کساء، شاهدان ماجرا و گذر پیامبر(ص) به در خانه فاطمه(س) و سخنان آن حضرت در برابر آن، محاجه با آیه تطهیر و شرط طهارت در امامت، از دیگر مباحث مطرح شده در این بخش و پایان آن است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص 19-20


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.


  وابسته‌ها