آناهیتا در اسطوره‌های ایرانی

  از ویکی‌نور
  آناهیتا در اسطوره‌های ایرانی
  پرونده:NUR آناهیتا در اسطوره‌های ایرانیJ1.jpg
  پدیدآورانگویری، سوزان (مؤلف)
  ناشرققنوس
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1388
  چاپسوم
  موضوعآنا‌هید (الهه‌ زردشتی‌),اسا‌طیر ایرانی‌
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BL۲۳۳۵/آ۸،ش۹ ۱۳۸۲

  آناهیتا در اسطوره‌های ایرانی، نوشته سوزان گویری، به معرفی ایزدبانوی ایرانی، آناهیتا و تحول و گسترش آیین مربوط به آن در طی سده‌های گوناگون می‌پردازد.

  کتاب مشتمل بر یک مقدمه و نه بخش است: در مقدمه به اختصار، شالوده بخش‌های چندگانه آن بیان شده است. در بخش اول، به چیستی و ماهیت اسطوره و باورهای انسان‌های نخستین درباره مادر خدایان اشاره گردیده است. از آنجا که از دیدگاه برخی پژوهشگران، آناهیتای ایرانی، همتای سرسوتی ودایی است، نویسنده در بخش دوم درصدد بررسی این امر برآمده است. پس از معرفی آناهیتا و وجه تسمیه آن، در بخش‌های بعدی با استناد به دستاوردهای باستان‌شناسی و نوشته‌های پژوهشگران، تحول و گسترش آیین ناهیدی در طی سده‌های گوناگون بیان شده است؛ بخشی از این تحول، مربوط به باورهای پیش‌زرتشتی، از کهن‌ترین ادوار تا پایان دوره پارسیان و بخشی دیگر، مربوط به باورهای زرتشتی در دوره ساسانیان است. بخش هشتم، به معرفی پرستشگاه‌های ناهید اختصاص دارد و در آن درباره معابد ایزد بانوی ایرانی سخن گفته شده است.

  آخرین بخش کتاب، یعنی یادداشت‌ها، درباره نام‌ها، مکان‌ها، اشیا و واژه‌هایی است که از آن‌ها در کتاب ذکری به میان آمده است[۱].

  پانویس

  1. شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، ص 255

  منابع مقاله

  شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر چهارم: ادیان ایران باستان)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1396.

  وابسته‌ها