آموزه‌های بنیادین علم اخلاق

  از ویکی‌نور
  آموزه‌هاي بنيادين علم اخلاق
  آموزه‌های بنیادین علم اخلاق
  پدیدآورانفتحعلی‌خانی، محمد (نويسنده)
  ناشرمرکز بين‌المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1393ش - 1435ق
  چاپ3
  شابک978-964-195-832-1
  موضوعاخلاق اسلامی - اخلاق - پرسش‌ها و پاسخ ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  /ف2آ8 247/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آموزه‌های بنیادین علم اخلاق (2)، نوشته محمد فتحعلی‌خانی، درس‌نامه‌‌ای است که ارتباط انسان با خودش و با محیط پیرامونش را از نظر اخلاقی تحلیل می‌کند.

  این کتاب، جلد دوم اثری 2 جلدی است که 4 بخش دارد؛ به این ترتیب:

  جلد اول (بخش 1: مباحث کلی - تعریف، قلمرو، مبادی و پیش‌فرض‌های علم اخلاق -‌ بخش 2: رابطه انسان با خدا)؛

  جلد دوم (بخش 3: رابطه انسان با خود، بخش 4: رابطه انسان با محیط).

  در متن حاضر، مسائلی مهمی مانند هدف و ارزش خودشناسی، غریزه، فطرت، حقیقت‌جویی، غفلت، گرایش‌های غریزی، گرایش‌های اخلاقی، اراده، ارتباط انسان و جهان مادی، قناعت، زهد، کارکردهای خانواده، تربیت فرزند، نیکی به پدر و مادر، صله رحم، خوش‌گمانی و امر به معروف بررسی شده است.

  محمد فتحعلی‌خانی نوشته است: «غفلت حالتی است که بر قوای ادراکی انسان عارض می‌شود و کارایی آنها را مختلّ می‌سازد. معمولاً هر غفلت ناشی از یک توجه است؛ یعنی هرگاه قوای ادراکی انسان به‌شدت متوجه یک امر باشند؛ از امور دیگر غافل می‌شوند... غفلت از حقیقت هستی و مسیر واقعی حیات، در هر شرایط فردی و محیطی ممکن است رخ دهد... البته نباید از این نکنه غافل بود که محیط و جامعه الهی زمینه مساعدی برای دوری از غفلت و بیداری دل فراهم می‌سازد و اجتماع غافل زمینه غفلت مردم را مهیّاتر می‌کند، اما بااین‌حال راه برای هیچ‌کس مسدود نیست» [۱].

  نویسنده با یادآوری اینکه: انسان در هر شرایطی باید به تکالیف اخلاقی در همه روابط خود عمل کند و بکوشد افعال خود را با ضوابط اخلاقی هماهنگ سازد و ملکات نفسانی خویش را نیکو نماید و بدون شک گرایش و عمل به تکالیف اخلاقی در جامعه سالم و ایمانی آسان‌تر و بیشتر است، افزوده است: علنی شدن انکار و مخالفت با منکر نیز مطلوب است؛ زیرا اوّلاً در نابودی منکر مؤثر است و ثانیا مخالفان آن یکدیگر را می‌یابند و احساس غربت نخواهند کرد؛ به‌عبارت‌دیگر اظهار منکر در آلودن چهره اجتماع و نامناسب ساختن محیط مؤثر است؛ برای جبران این اثر سوء باید مخالفت با آن نیز اظهار شود [۲]. نویسنده برای نگارش این اثر، افزون بر قرآن کریم و نهج‌ البلاغه، از 21 منبع فارسی و عربی استفاده کرده است [۳].

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص73-‌77
  2. ر.ک: همان، ص279-‌281
  3. ر.ک: همان، ص287-‌288

  منابع مقاله

  متن کتاب.

  وابسته‌ها