آل‌ غازی، عبدالقادر

  از ویکی‌نور
  آل‌ غازی، عبدالقادر
  نام آل‌ غازی، عبدالقادر
  نام‌های دیگر عبدالقادر ملا حويش‏ آل‌غازي

  العاني، عبدالقادر ملا حويش

  نام پدر ملا حويش
  متولد 1305ق
  محل تولد عانه عراق
  رحلت 1398ق
  اساتید شیخ حسین الازهری

  علامه‎ بدرالدین الحسنی

  برخی آثار تفسیر القرآن العظیم المسمی بیان المعانی علی حسب ترتیب النزول
  کد مؤلف AUTHORCODE02870AUTHORCODE

  عبدالقادر ملا حویش آل ‎غازی (1305-1398ق)، از دانشمندان حنفی‌مذهب سوریه و نویسنده کتاب «بيان المعاني علی حسب ترتيب النزول» است. این کتاب،، نخستین تفسیری است که‎ تمامی‎ سوره‌های‎ قرآن کریم را بر اساس تاریخ نزول مورد بررسی قرار داده است.

  ولادت

  ملا حویش آل ‎غازی، از دانشمندان سوریه است که حنفی‌مذهب و در نسب‎، منتسب‎ به‎ ذریه طاهره امام موسى کاظم(ع) است. او در سال 1305ق، در عانه یکی از شهرهای عراق متولد شد.

  تحصیلات

  دروس مقدماتی خود را در بغداد‎ خواند‎ و سپس‎ برای ادامه تحصیل و استفاده از محضر درس اساتیدی، همچون علامه‎ بدرالدین الحسنی و شیخ حسین الازهری به سوریه مهاجرت کرد و بعد از آن قاضی شهر «دیر الزور» سوریه شد[۱].

  وفات

  وی در‎ سال 1398ق، در شهر دیر الزور از دنیا رفت و در همان جا به خاک سپرده شد[۲].

  آثار

  وی که سال‎ها سابقه مطالعه و تحقیق پیرامون تاریخ صدر اسلام و سیره نبوی(ص) را داشته، پس از‎ نگارش‎ کتاب‌هایی‎ مانند: «رسالة في التجويد»، «أحسن القول في الرد و العول»، «الإرشاد في زمن‎ الرشاد»، «القول‎ السديد في علم التجويد»، «رجال من الفرات»، «كتاب في قواعد اللغة العربية» و «التشريع الإسلامی»، تصمیم‎ می‌گیرد‎ تفسیر «بيان ‎المعاني» را به‌عنوان تفسیری کامل از قرآن، با اسلوب و ترتیبی جدید، به رشته‎ تحریر‎ درآورد. این کتاب، نخستین تفسیری است که‎ تمامی‎ سوره‌های‎ قرآن کریم را بر اساس تاریخ نزول مورد بررسی قرار داده است.[۳].

  پانویس

  1. عربی، نسیم؛ آشکار تیزابی، محمد فاروق، ص4
  2. همان
  3. همان

  منابع مقاله

  عربی، نسیم؛ آشکار تیزابی، محمد فاروق، «تحلیل و بررسی مبانی رویکرد ادبی در تفاسیر تنزیلی با تأکید بر تفسیر بيان المعاني ملا حویش آل غازی»، پایگاه مجلات تخصصی نور، مجله: پژوهش‌های ادبی - ‎قرآنی، زمستان 1395، سال چهارم، ‎شماره 4 ‏(22 صفحه، ‎از 1 تا 22).

  وابسته‌ها