آشنایی با دین زرتشت

  از ویکی‌نور
  آشنایی با دین زرتشت
  آشنایی با دین زرتشت
  پدیدآورانایزدپناه، مهرداد
  ناشرمحور
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1387
  چاپسوم
  زبانفارسی
  تعداد جلد1

  آشنایی با دین زرتشت نوشته مهرداد ایزدپناه، در ادامه مجموعه «آشنایی با ادیان مختلف» نوشته شده و به بررسی اجمالی تاریخ، باوره و برخی آداب و رسوم دینی زرتشتی می‌پردازد.

  روش تألیف کتاب، توصیفی و با استفاده از اصلی‌ترین منابع و آثار محققان درباره دین زرتشتی بوده است. نیز چهار بخش اصلی را دربر می‌گیرد. نویسنده در بخش نخست، ابتدا مهم‌ترین باورهای ایرانیان را پیش از ظهور زرتشت بررسی کرده و در ادامه، زندگی او را از تولد تا پیامبری از نظر گذرانده است.

  بخش دوم که مفصل‌ترین بخش کتاب است، مشتمل بر معرفی اوستا و قسمت‌های مختلف آن و شرح برخی آموزه‌های زرتشت می‌شود که از برجسته‌ترین آن‌ها می‌توان به ثنویت، تعلیم نیک و بد، امشاسپندان، گناه از نظر زرتشت، منجی، فروهر و فلسفه ستایش آتش اشاره کرد.

  در بخش سوم به مهم‌ترین جشن‌های دینی زرتشتی از جمله نوروز، مهرگان، سده، تیرگان، یلدا و برخی رسوم مذهبی از جمله سدره‌پوشی، بستن کستی، آیین کفن و دفن و جایگاه زن و مراسم زناشویی در دین زرتشتی اشاره کرد. در بخش چهارم که مختصر می‌نماید، ابتدا تاریخچه مختصری از سرگذشت زرتشتیان از دوران ظهور آن تا صفویه ذکر گردیده و در ادامه، برخی از منابع تحقیق در دین زرتشتی معرفی شده‌اند[۱].

  پانویس

  1. شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، ص22-23

  منابع مقاله

  شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر چهارم: ادیان ایران باستان)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1396.

  وابسته‌ها