آشنایی با تاریخ ادیان ابراهیمی

  از ویکی‌نور
  آشنایی با تاریخ ادیان ابراهیمی
  آشنایی با تاریخ ادیان ابراهیمی
  پدیدآورانغلامرضا جلالی
  ناشرآییژ
  مکان نشرایران – تهران
  سال نشر1380
  چاپاول
  زبانفارسی
  تعداد جلد1

  آشنایی با تاریخ ادیان ابراهیمی، تألیف غلامرضا جلالی، کوشیده است با استفاده از منابع پژوهشگران غربی و منابع اسلامی، از جمله خود قرآن، و ترکیب اطلاعات به‌دست آمده، نمایی از تاریخ ادیان ابراهیمی عرضه کند تا همانند پلی دو دیدگاه را به هم پیوند دهد.

  مؤلف پیش از ورود به بحث به‌صورت گذرا به منابع تاریخ ادیان اشاره می‌کند و در ادامه برای آشنایی با تاریخ ادیان ابراهیمی، به ادیان شرک‌آلود مانند ادیان بین النهرین که مهد پیدایش دین ابراهیمی بوده‌اند اشاره می‌کند و سپس به تاریخچه و بیان آرا و عقاید ادیان ابراهیمی، مانند آیین‌های صابئی، یهودیت، مسیحیت و اسلام می‌پردازد؛ مؤلف در این کتاب به‌صورت مختصر در حدود 25 صفحه، به موضوع مسیحیت می‌پردازد؛ نگاه مؤلف انتقادی است و در شرح و توضیح بعضی مطالب، همچون زندگی حضرت مسیح، به منابع اسلامی به‌ویژه قرآن استناد کرده است. ظهور عیسی مسیح، عضویت در نهضت یحیی تعمیددهنده، شام آخر، سیمای مسیح، انجیل‌های چهارگانه، حواریون و ترویج آیین عیسی مسیح، سازمان کلیسا و روحانیت، مسیحیان نخستین، تحریف بزرگ و رضایت‌جویی از مواردی است که مؤلف به آن‌ها پرداخته است.

  فهرست مطالب

  درآمدی بر منابع تاریخ ادیان، آشنایی با تاریخ ادیان ابراهیمی: الف) ادیان شرک آلود مهد پیدایش دین ابراهیم.

  ب) ادیان ابراهیمی طلیعه اندیشه‌های بزرگ، بابل سرزمین اولین پیامبران، 1. در آستانه تحول بزرگ: آیین صابئی، 2. نهضت دینی ابراهیم، 3. پیدایش و شکل‌گیری آیین یهود، 4. ظهور مسیح، 5. اسلام جوهره ادیان ابراهیمی.[۱].

  پانویس

  1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص 15-14

  منابع مقاله

  ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، اول، 1392ش

  وابسته‌ها