آشنایی با تاریخ ادیان

  از ویکی‌نور
  آشنايي با تاريخ اديان
  آشنایی با تاریخ ادیان
  پدیدآورانآريا، غلام علي (نویسنده)
  ناشرپايا
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1385ش.
  چاپپنجم
  موضوعاديان - تاريخ
  زبانفارسي
  کد کنگره
  BL 80/2/آ4آ5‏

  آشنایی با تاریخ ادیان تألیف غلامعلی آریا، این اثر برای آشنایی مختصر دانشجویان کارشناسی ارشد رشته الهیات و معارف اسلامی و تاریخ تدوین گردیده است.

  مؤلف با روش توصیفی و با استفاده از منابع و مآخذ اسلامی و غیر اسلامی این مهم را به انجام رسانده و در پاره‌ای موارد مباحثی تحلیلی را نیز در آن گنجانده است. کتاب به لحاظ دامنه تاریخی و جغرافیایی، ادیان دوره‌های قدیم و جدید، دین اقوام ابتدایی و ادیان مربوط به شرق و غرب جهان را مورد توجه قرار می‌دهد.

  این کتاب مشتمل بر هشت فصل اصلی است که فصل اول آن به ترتیب به بیان کلیاتی درباره تعریف دین و کارکرد آن، نحوه تکامل دین، ویژگیهای ادیان ابتدایی و ادیان مربوط به مردمان مصر و بین‌النهرین و روم اختصاص دارد. فصلهای چهارم تا ششم ادیان خاور دور، هند و بودا و دین مردمان ایران باستان را زا نظر می‌گذراند.

  فصل هفتم کتاب دربردارنده تاریخچه‌ای از دین یهود است. بدین صورت که ابتدا پیشینه‌ توحیدی آن از زمان ابراهیم(ع) ذکر می‌گردد و در ادامه از احکام دهگانه و رهسپاری قوم بنی‌اسرائیل به سمت کنعان به رهبری موسی(ع) سخن به میان می‌آید. توجه به تاریخ قوم یهود از دوران ظهور مهم‌ترین داوران و هشدارهای آن‌ها به قوم بنی‌اسرائیل، اسارت قوم یهود به وسیله نبوکد نصر، سلطه یونانی‌ها بر یهودیان و تأثیر یهودیان از فرهنگ یونانی، فرقه‌های یهود، تسلط رومیان بر یهود و تخریب معبد دوم و بحث‌هایی در مورد رویارویی یهود با اسلام و مسیحیت، اصول عقاید یهودی، اعیاد یهود و تاریخچه یهود ایران از دیگر مباحث این فصل به شمار می‌آید.

  در آخرین فصل کتاب تاریخچه‌ای از دین مسیحیت از دوران حضرت عیسی(ع) تا ظهور فرقه‌های مسیحی و نحوه ورود مسیحیت به ارمنستان و ایران بیان شده است.[۱]  پانويس

  1. ر.ک: شرفایی، محسن، ص11-12


  منابع مقاله

  شرفایی، محسن، رمضانعلی ایزانلو، محمدحسین محمدپور، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان، مشهد، بنیاد پژوهشهای اسلامی، 1391ش.

  وابسته‌ها