آسیب‌‌شناسی اجتماعی خانواده و طلاق

  از ویکی‌نور
  آسیب‌‌شناسی اجتماعی خانواده و طلاق
  آسیب‌‌شناسی اجتماعی خانواده و طلاق
  پدیدآورانفرجاد، محمدحسین
  ناشرانتشارات منصوری
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1372ش
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1

  آسیب‌‌شناسی اجتماعی خانواده و طلاق، تألیف محمدحسین فرجاد، مباحث مربوط به خانوده و آسیب‌های اجتماعی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

  نویسنده ابتدا خانواده را از دو جهت عام و خاص بررسی می‌‌‌کند و با نکوهش ستیزه‌‌های خانواده که به طلاق می‌‌‌انجامد، آن را گناهی بزرگ و تجاوز یک انسان به انسان دیگر معرفی می‌‌‌کند. او قصد دارد به این پرسش‌‌ها پاسخ دهد که: آیا از ستیزه‌‌های خانواده و در نهایت جدایی، می‌‌‌توان پیشگیری کرد؟ آیا در ایران، عدالت در حقوق خانواده رعایت می‌‌‌شود؟ افزون بر این، نویسنده با بیان آیاتی از قرآن کریم و نقل سخنان بزرگان جهان، درباره مقام و ارزش زن در خانواده بحث می‌‌‌کند.

  کتاب، دو بخش و نه فصل دارد که در بخش اول این موضوع‌‌ها مطرح شده است: منشأ خانواده، اَشکال مختلف خانواده،... ازدواج و اَشکال آن، طلاق و جرم، مروری بر ازدواج، تشکیل خانواده، ستیز و جدایی در ایران و...‌، بررسی آماری مشکلات زنان پس از طلاق و پژوهش علمی.

  در بخش دوم نیز این بحث‌‌ها مطرح شده‌‌اند: اطلاعات درباره احوال شخصیه در رابطه با طلاق در ایران، مسائل و مشکلات خانوادگی در رابطه با طلاق، فرهنگ و تعلیم و تربیت در رابطه با طلاق، مسائل اجتماعی ستیزه‌‌های خانوادگی و طلاق، ستیزه‌‌های خانوادگی، مسائل اقتصادی و طلاق، علل روانی طلاق، عوارض روانی طلاق، جدول‌‌های تطبیقی...[۱].

  پانویس

  1. حبیبی، سلمان، ص315-316

  منابع مقاله

  حبیبی، سلمان، کتاب‌شناسی توصیفی زن و خانواده، قم، انتشارات دفتر عقل، چاپ یکم، 1387ش.

  وابسته‌ها