آسیب‌شناسی خانواده (ستوده و بهاری)

  از ویکی‌نور
  آسیب‌شناسی خانواده
  آسیب‌شناسی خانواده (ستوده و بهاری)
  پدیدآورانستوده، هدایت‌الله، بهاری، سیف‌الله
  ناشرانتشارات ندای آریانا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1386
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1

  آسیب‌شناسی خانواده، اثر هدایت‌الله ستوده و سیف‌الله بهاری، کتابی است با موضوع خانواده و آسیب‌های اجتماعی آن.

  آسیب‌های اجتماعی، دستاورد دگرگونی‌های اجتماعی «دوران گذار» هستند که بر اثر آنها هماهنگی و کارکردهای بهنجار زندگی اجتماعی مختل می‌‌شود. در جامعه‌های در حال گذار مانند جامعه ایران، ناسازگاری وضعیت موجود با نیازهای در حال تغییر، سبب بی‌نظمی اجتماعی و نابسامانی می‌‌‌شود و از سرعت پیشرفت و توسعه می‌‌کاهد. به همین دلیل، آسیب‌شناسی اجتماعی را مطالعه بی‌نظمی‌ها و نابسامانی‌های اجتماعی، همراه با علل و انگیزه‌های پیدایی آنها تعریف کرده‌اند. در این شاخه از دانش بشری، شیوه‌های پیشگیری و درمان آسیب‌ها و شرایط بیمارگونه اجتماعی آنها نیز بیان می‌‌‌‌شود؛ زیرا خاستگاه اصلی آسیب‌ها و کژرفتاری‌ها را باید در جامعه و به‌ویژه در خانواده و ساختارها، کارکردها و روابط خاص اعضای آن جست‌.

  کتاب آسیب‌شناسی خانواده در دو بخش و ده فصل تنظیم شده است. بخش نخست سه فصل دارد: کلیاتی درباره چیستی آسیب‌شناسی اجتماعی (هدف‌‌ها و مقاصد آسیب‌شناسی اجتماعی، کالبدشکافی آسیب‌شناسی اجتماعی، کارکردهای اجتماعی، فرهنگ، تبیین نظریه‌‌های آسیب‌‌شناختی، تبیین جامعه‌شناختی کژرفتاری‌های اجتماعی و...)، خانواده، ساختارها و کارکردها (الگوهای ازدواج، خانواده و ازدواج، خانواده و جامعه‌‌پذیری، خانواده در جهان صنعتی، چالش بین زن و مرد) و دیدگاه‌‌ها و نظریه‌‌های جامعه‌‌شناختی خانواده.

  بخش دوم شامل هفت فصل است که در آنها بحث‌‌هایی چون فقدان و سوگ در خانواده، از هم‌‌گسیختگی خانواده (طلاق)، خشونت و بدرفتاری در خانواده، خانواده و بزهکاری دوران نوجوانی، خانواده و اعتیاد، تصویر خانواده در نقاشی کودکان، رویکرد سیستمی به خانواده و خانواده‌درمانی و... مطرح شده است[۱].

  پانویس

  1. حبیبی، سلمان، ص316-317

  منابع مقاله

  حبیبی، سلمان، کتاب‌شناسی توصیفی زن و خانواده، قم، انتشارات دفتر عقل، چاپ یکم، 1387ش.

  وابسته‌ها