آسيب‌شناسی حجاب

  از ویکی‌نور
  آسيب‌شناسی حجاب
  آسيب‌شناسی حجاب
  پدیدآورانمهریزی، مهدی (نويسنده)
  ناشرجوانه رشد
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1379ش
  چاپ1
  شابک964-92064-7-7
  موضوعحجاب
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏م‎‏9‎‏آ‎‏5‎‏ 230/17 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حجاب یاآسیب‌شناسی حجاب، اثر مهدی مهریزی، حاوی پاسخ به 15 شبهه درباره پوشش اسلامی زنان است.

  حجاب، سنگر سعادت و رستگاری زنان جامعه است که اسلام از آن به‌عنوان یک ضرورت یاد کرده است. چنانچه این سنگر آسیب ببیند و فرو ریزد، عوامل سعادت، پاک‌دامنی و شرافت فرومی‌ریزد و زن و جامعه به سراشیبی سقوط و انحراف می‌افتد. منظور از این حجاب نیز خانه‌نشینی و پنهان‌سازی زن در پس‌پرده نیست، بلکه مبارزه‌ای در برابر هرزگی و خودآرایی نادرست است که این حجاب، مایه وقار و شخصیت زن به‌شمار می‌آید.

  تاکنون شبهه‌های بسیاری درباره پوشش اسلامی مطرح شده که مهم‌ترین آنها عادت غیراسلامی و وارداتی دیگر امت‌ها به اسلام و دیگری، تفاوت حجاب زن و مرد و ریشه‌های آن است.

  کتاب حاضر که از دو فصل تشکیل شده، پاسخی است به پانزده شبهه درباره حجاب که همراه نقد و بررسی بیان شده و عنوان‌های آنها عبارتند از:

  فصل اول: شبهات؛ درباره دینی بودن حجاب(حجاب، واجب دینی نیست؟؛ حجاب ویژه زنان پیامبر است؛ حجاب، عادتی غیراسلامی است؟؛ حجاب، شعار سیاسی است؟؛ حجاب، برخاسته از عقده‌های جنسی...)

  فصل دوم: شبهات، درباره حجاب دینی(حجاب، دلیل منطقی ندارد؛ حجاب، یا هویت جنسی زن؛ حجاب و نظریه تزریق ایدئولوژی؛ حجاب، مانع پیشرفت و عامل رکورد؛ حجاب، عامل دل‌مردگی زنان؛ حجاب، سلب آزادی زن؛ بی‌حجابی، بی‌حیایی نیست؟؛ تفاوت حجاب مرد و زن چرا؟ و حجاب و افزایش التهاب)[۱].

  لازم به ذکر است که این کتاب توسط انتشارات کانون اندیشه جوان با نام «حجاب» در سال 1385ش به چاپ رسیده است.

  پانویس

  1. حبیبی، سلمان، ص150-151

  منابع مقاله

  حبیبی، سلمان، کتاب‌شناسی توصیفی زن و خانواده، قم، انتشارات دفتر عقل، چاپ یکم، 1387ش.

  وابسته‌ها