آدونیس

  از ویکی‌نور
  آدونیس
  NUR88491.jpg
  نام کاملعلی احمد سعید إسبر
  نام پدراحمد
  ولادت۱ ژانویهٔ ۱۹۳۰
  محل تولدروستای قصابین، استان لاذقیه، سوریه
  محل زندگیFlag of the United Arab Republic.svg سوریه
  پیشهنویسنده، شاعر، منتقد ادبی، ویراستار
  اطلاعات علمی
  برخی آثارالصوفية و السوريالية

  علی احمد سعید اسبر (متولد 1930م)، معروف به آدونیس، نویسنده، شاعر، مترجم، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و یکی از پرآوازه‌ترین شاعران معاصر جهان عرب.

  ولادت

  او در اول ژانویه 1930م در روستای القصابین در نزدیکی شهر لازقیه در خانواده‌ای علوی به دنیا آمد. نام شناسنامه‌ای او علی احمد سعید است، اما خود بعدها نام مستعار آدونیس را برمی‌گزیند.

  تحصیلات

  علوم عربی را از پدرش احمد آموخت. هنوز دوازده ساله بود که اعراب را به‌خوبی یاد گرفته بود و اشعار کلاسیک عرب را به‌خوبی می‌خواند. از سال 1935 تا 1944م به مکتب‌خانه می‌رفت. در سال 1945م کارنامه ابتدایی خود را گرفت و تحصیلات متوسطه را در ۱۹۴۹ پایان برد. در سال ۱۹۵۴ لیسانس فلسفه را از دانشگاه دمشق دریافت کرد. او در این دوره در روزنامه «البناء» هم کار می‌کند و نامش کم‌کم در دمشق بر سر زبان‌ها می‌افتد. وی به علت فعالیت‌های سیاسی ماه‌های بسیاری را در حبس سپری کرد و سرانجام در سال ۱۹۵۶ به بیروت رفت و در همان سال مجله شعر را بنیاد نهاد و خود سردبیری آن را به‌عهده گرفت. همچنین او در سال ۱۹۶۸ مجله مواقف را تأسیس کرد. آدونیس در سال ۱۹۷۳ دکترای ادبیات عرب را از دانشگاه سن ژوزف بیروت دریافت کرد و در دانشگاه‌های لبنان شروع به تدریس کرد. در سال 1986م لبنان را به قصد پاریس ترک کرد و در آنجا به کار استادی در دانشگاه «سوربن» پرداخت و سپس به‌عنوان فرستاده جامعه کشورهای عربی در یونسکو مشغول به کار شد و شش سال در دانشگاه ژنو تدریس کرد. آدونیس در دوم دسامبر 2005م (11 آذر 1384ش) به ایران سفر کرد[۱].

  آثار

  1. الثابت و المتحول؛
  2. الصوفیه و السوریالیه؛
  3. النص القرآنی و آفاق الکتابه[۲].
  4. قصائد أولى؛
  5. أوراق فی الریح؛
  6. أغانی مهیار الدمشقی؛
  7. مختارات من شعر یوسف الخال؛
  8. دیوان الشعر العربی الکتاب الأول؛

  و...[۳]

  پانویس

  1. ر.ک: عامری، رضا، ص43-45
  2. ر.ک: تمدن، حمیدرضا
  3. بی‌نام

  منابع مقاله

  1. عامری، رضا، «پرونده: گاه‌شمار زندگی آدونیس»، پایگاه مجلات تخصصی نور، مجله فردوسی، فروردین و اردیبهشت 1386 - شماره 52 و 53 (‎3 صفحه - از 43 تا 45).
  2. تمدن، حمیدرضا، آشنایی با متفکران جهان عرب(۸):‌ آدونیس، دین آنلاین.
  3. بی‌نام، وبگاه القیاده.

  وابسته‌ها