آثار مثبت عمل

  از ویکی‌نور
  آثار مثبت عمل
  آثار مثبت عمل
  پدیدآورانفیض‌پور، محسن (مصحح) انصاریان، حسین (نویسنده)
  ناشردار العرفان
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1388 ش
  چاپ1
  شابک978-964-2939-21-3
  موضوعاخلاق اسلامی - مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها

  اسلام - مقاله‌ها و خطابه‌ها

  انصاریان، حسین، 1323 - وعظ
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏10‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏82‎‏ ‎‏آ‎‏2*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آثار مثبت عمل، متن سخنرانى‌هاى شيخ حسین انصاريان در ماه مبارک رمضان سال 1383ش در مسجد امیر تهران مى‌باشد كه توسط محسن فيض‌پور، تحقيق و منتشر شده است. کتاب حاوى مطالبى در موضوع آثار برخى از اعمال و نتايج مثبت حاصل از آن مى‌باشد.

  ساختار

  کتاب با مقدمه آقاى انصاريان در اشاره به ارزش تبليغ دين از طريق منبر و جلسات آغاز شده [۱] و مطالب دربردارنده 21 گفتار در باب آثار مثبت عمل مى‌باشد. اين اثر بر پايه منبر و سخنرانى‌هاى استاد انصاريان بوده و محقق سعى زيادى داشته تا علاوه بر اين‌كه سبک و شيوه سخنران در تبيين معارف اهل‌بيت(ع) را تا حدى حفظ كند، شرايط کتابت از جمله عنوان‌بندى مناسب، تفكیک مطالب و موضوعات، ذكر نام مستقل برای هر بحث و استخراج مصادر آيات و روايات را نيز رعايت نمايد.

  گزارش محتوا

  اولین گفتار، در مورد ویژگى روزه است. نویسنده در این گفتار، به حديث شريف «شهر رمضان شهر الله عزوجل» تمسك جسته و گفته است كه حضرات معصومین(ع)، هر وقت كلمه رمضان بر زبان‌شان جارى مى‌شده، آن‌را با كلمه‌اى كه دلالت بر احترام بوده است همراه می‌كردند.[۲] ايشان در این گفتار، به اهمیت ماه مبارک رمضان پرداخته و در آن، به بحث و بررسى تفاوت روزه با ساير اعمال، فراوانى ثواب و نزول رحمت خداوند در این ماه و... پرداخته است. دومین گفتار، پيرامون بروز استعدادها بوده و نویسنده، ضمن اشاره به عناصر ظهور و رشد استعدادها، به بررسى نقش این عناصر در شكوفايى فطرت و نمونه‌هایى از به فعليت رسيدن استعدادها، پرداخته است. وى در این قسمت، به ذكر داستان‌هاى زيبايى از برخى بزرگان پرداخته كه در ابتدا، بهره‌اى از علوم نداشتند و با شناختن جايگاه خویش، به كسب علوم پرداخته و تبديل به چهره‌هاى عظيمى شدند. در همین راستا، پيرامون نقش عنصر زمان در انسان‌سازى، مطالب مفيدى بيان شده است. مؤلف در ادامه به ذكر اثر روزه در كشف استعداد خودسازى پرداخته و هدف از روزه‌دارى را رسيدن به لقاء الله دانسته است.[۳] عنوان سومین گفتار، «حقيقت بركت و مبارک» بوده و در آن، به بحث از معناى بركت در قرآن، غرق بودن اهل بهشت در بركت، بركات مكه و قرآن، عوامل نزول بركات بر انسان و ماه بركت بودن ماه رمضان، پرداخته شده است.[۴] مؤلف در گفتار بعدى، ماه مبارک رمضان را ماه توبه و انابه دانسته [۵] و مراحل توبه مانند: كسب معرفت، حال قبلى و فعلى و عمل در توبه را توضيح داده است.[۶] خسارت‌هاى دنيوى و اخروى ناشى از گناه و شرايط توبه و انابه، از مباحث بعدى کتاب است كه در آن، نویسنده پشيمانى از گذشته، تصمیم بر ترك گناه، اداى حق الناس، قضا كردن واجبات، آب كردن گوشت رویيده شده از گناه و تحمل رنج عبادت را از مهمترين شرايط پذيرش توبه عنوان كرده و بر ضرورت ترك گناهان تاكيد نموده است.[۷] در بخش بعدى، به تأثيرات مثبت برخى از اعمال صالح اشاره و حكاياتى درباره نتايج حاصل از اخلاص، عدالت، احسان به مردم و عبادت مطرح شده است. [۸]در همین زمینه، نویسنده شخصيت پيامبر اكرم(ص) را از لحاظ عظمت معنوى، وجودى، عرفانى و اخلاقى مورد مطالعه قرار داده و آن حضرت و اهل‌بيت(ع) ايشان را، حجت‌هاى خداوند در روز قيامت معرفى و سرآمدى پيامبر(ص) بر انسان‌ها را نتيجه گیرى‌نموده است. بيان مطالبى درباره هدف خداوند از خلقت، رابطه بين ظاهر و باطن اعمال، شباهت اعمال انسان‌ها به برخى از امور و حقايق طبيعى مانند جمادات، نباتات، حيوانات، حقيقت صدق در سيره گفتار معصومین(ع)، مقام والاى معنوى حضرت على(ع)، حكمت در قرآن، روايات و سيره معصومین، نتايج اعمال و رابطه آن با تفضل الهى و انعكاس اعمال مثبت در دنيا و آخرت، از ديگر مباحث مهم ارايه شده در این نوشتار مى‌باشد.[۹]

  وضعيت کتاب

  محقق در پایان هر جلسه، پى‌نوشتى كه حاوى مصادر آيات، روايات و توضيحاتى نافع مى‌باشد، ذكر شده است. فهرست مطالب در ابتدا و فهرست آيات، روايات، اشعار، و اعلام مذكور در متن، در انتهاى کتاب آمده است.

  پانويس

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. حبيبى، سلمان، 1389، «کتاب‌شناسى آثار استاد حسین انصاريان»، قم، دارالعرفان.

  وابسته‌ها