(أساس) آفاق الاستثمار في الجهات الخیریة

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  (أساس) آفاق الاستثمار في الجهات الخیریة
  (أساس) آفاق الاستثمار في الجهات الخیریة
  پدیدآورانآل مفرح، محمد بن یحیی (نويسنده)

  أطرم، عبدالرحمن بن صالح (مقدمه‌نويس)

  سلمان، سامي تیسیر (مقدمه‌نويس)
  عنوان‌های دیگرنموذج مبتکر و أفکار عملیة و نماذج واقعیة لبناء الستثمارات و تعزیر القدرات المالیة
  سال نشر1432ق - 2011م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  (أساس) آفاق الاستثمار في الجهات الخيرية، اثر محمد بن یحیی آل مفرح، کتابی است پیرامون مبنا و چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در مؤسسات خیریه و چگونگی تأمین منابع مالی و مشکلات و معضلات این‌گونه مؤسسات و راه‌حل‌های آن.

  انتشار این کتاب، کار بزرگی است در راستای خدمت به بخش خیریه به‌صورت خاص و خدمت به مؤسسات غیر انتفاعی، به‌صورت کلی است؛ زیرا به مهم‌ترین معضل پیش روی این بخش‌ها و اساسی‌ترین موضوعی که این سازمان‌ها با آن مواجه هستند که عبارت است از مسائل مربوط به منابع مالی، می‌پردازد. البته توجه به این نکته نیز ضروری است که اهتمام و توجه به نیروی انسانی توانمند در مدیریت این‌گونه بخش‌ها و سازمان‌ها و تعامل مثبت با آنها، دارای اهمیت ویژه‌ای بوده؛ زیرا منابع انسانی و مالی، مکمل یکدیگر هستند و این موضوع به‌خوبی در کتاب، منعکس گردیده است[۱].

  مخاطبین کتاب، پس از مطالعه و دریافت و درک مطالب آن، از تحلیل‌ها، ایده‌ها و راه‌حل‌های علمی و عملی آن که حاکی از تلاش ستودنی و ارتباط نزدیک نویسنده با مشکلات است، لذت برده و آن را چراغ راه و معلمی بزرگ در موضوع مورد بحث آن، خواهند یافت؛ به‌ویژه آنجایی که راه‌حل‌های عملی آن را ممکن، واقع‌بینانه و متنوع می‌بینند؛ چنان‌که جناب اطرم، به این نکته واقف گردیده و به آن اعتراف نموده است[۲].

  اثر حاضر، اولین کتاب مؤسسه خیریه فرهان بن مبارک است که به تشریح امور خیریه پرداخته و چشم‌انداز روشنی برای ارتقا و توسعه آن در زمینه‌ها و شاخه‌های مختلف، ترسیم کرده است. نویسنده در این کتاب، موضوع مورد بحث را به‌خوبی پوشش داده و مفاهیم، تئوری‌ها و ضوابط را به روش نظری جدیدی، ساده کرده و در اختیار خوانندگان قرار داده و ارتباط و کاربرد مسائل تئوری را در تجربه عملی سرمایه‌گذاری خیریه، نادیده نگرفته و آن را مد نظر قرار داده است. وی به‌خوبی توانسته است در این کتاب، در مورد اشتباهات رایجی که مؤسسات خیریه هنگام تمرین فرآیند سرمایه‌گذاری از آن رنج می‌برند، صحبت کند[۳].

  مطالب کتاب، در چهار فصل و یک خاتمه، تنظیم شده است. از جمله موضوعات و مباحث مطرح‌شده در کتاب، می‌توان به اصول اولیه سرمایه‌گذاری در مفهوم کلی آن و کاربردهای آن در مؤسسات خیریه[۴] و مطالعات سرمایه‌گذاری مربوط به کارهای خیریه[۵] اشاره نمود.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه عبدالرحمن بن صالح اطرم، ص11
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: مقدمه سامی تیسیر سلمان، ص16
  4. ر.ک: متن کتاب، ص33
  5. ر.ک: همان، ص57

  منابع مقاله

  مقدمات و متن کتاب.

  وابسته‌ها