کتابشناسی آثار انصاریان

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  کتابشناسی آثار انصاریان
  کتابشناسی آثار انصاریان
  پدیدآورانانصاریان، حسین (نويسنده)
  ناشرمؤلف
  مکان نشرایران - قم
  چاپ1
  شابک-
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  کتابشناسی آثار انصاریان کتابشناسی و معرفی مجموعه آثار استاد حسین انصاریان است که به کوشش سلمان حبیبی، تهیه و تنظیم‌شده است.

  اين كتاب‌شناسى در دوازده فصل به معرفى آثار استاد حسین انصاریان پرداخته است. در ابتدا تلاش شده است تا نگاهى كوتاه به زندگانى و شخصيت علمى استاد به همراه تصاوير تعدادى از اجازه‌نامه‌هاى علماى بزرگ ارائه گردد[۱].

  در فصل اول، ترجمه‌هاى استاد انصاريان از قرآن كريم، نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه و مفاتیح‌الجنان به همراه چكيده توصيفى آن‌ها معرفی‌شده است. در فصول بعدى كتاب، به ترتيب، مطالب ذیل درج گردیده است: در فصل دوم، شروح و تفاسير استاد شامل سيزده مجلد تفسير حكيم، شرح و تفسير صحيفه سجاديه و... و در فصل سوم، تاريخ و سيره شامل معرفى سيره و كرامات اهل‌بیت(ع)، داستان‌هايى از زندگانى اميرالمؤمنين(ع)، فاطمه زهرا(س)، امام حسين(ع)، امام سجاد(ع)، عنايات امام عصر(عج) و... آمده است[۲].

  در فصل چهارم كتاب‌هاى استاد در موضوع عرفان و حكمت شامل كتاب‌هايى با عناوين اخلاق خوبان، لقمان حكيم و مجموعه‌اى از داستان‌هاى عرفانى استاد و در فصل پنجم كتاب‌هاى استاد درزمینهٔ اخلاق و معارف اسلامى كه عمدتاً در مورد فضايل و رذايل اخلاقى نگاشته شده است، معرفی‌شده‌اند[۳].

  فصل ششم، مربوط به كتاب‌هاى استاد در موضوع اصول و عقايد اسلامى و مباحثى در مورد حج، زيارت و نماز هست و در فصل هفتم، كتاب‌هاى تربيتى و اجتماعى استاد شامل نظام خانواده، روش‌هاى تربيتى اسلام، مباحث مربوط‍‌ به علم و دانش و كار و كوشش، جای گرفته است[۴].

  در فصل هشتم، ديوان اشعار و كتاب‌هاى ادبى استاد مانند مناجات‌نامه، دوبیتی‌های عرفانى، ديوان اشعار و اشعار مذهبى در مدح و رثاى امام حسين(ع) و در فصل نهم، ساير كتاب‌هاى استاد مانند ارزش كتاب و کتاب‌خوانی و خاطرات ايشان معرفى و توصیف‌شده است[۵].

  در فصل دهم، كتاب‌هاى استاد كه به زبان‌هاى خارجى مانند زبان عربى، اردو، تركى آذرى، تركى استانبولى و انگليسى ترجمه‌شده، معرفى گرديده است و در فصل يازدهم، مجموعه‌اى از عناوين مقالات و مصاحبه‌هاى استاد گردآوری‌شده است[۶].

  در فصل دوازدهم فهرستى از سخنرانى‌ها و دروس استاد درزمینهٔ مختلف ارائه‌شده است و در پايان كتاب، جهت تسهيل در شناسايى موضوعات، نمايه جامع موضوعى فراهم آمده است تا بدین‌وسیله محققان و پژوهش‌گران ارجمند در سريع‌ترين زمان ممكن بتوانند از جزئى‌ترين موضوع در آثار ایشان مطلع گردند[۷].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص9
  2. ر.ک: همان، ص9- 10
  3. همان، ص10
  4. ر.ک: همان، ص10- 11
  5. همان، ص11
  6. همان
  7. همان، ص11- 12

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها