وکیلی، ابومحمد

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  وکیلی، ابومحمد
  نام وکیلی، ابومحمد
  نام‌های دیگر
  نام پدر
  متولد 1308ش
  محل تولد قم
  رحلت 1395ش
  اساتید عبدالحسین وکیلى

  سید محمد آل طه

  برخی آثار آموزش علوم قرآن
  کد مؤلف AUTHORCODE04944AUTHORCODE

  ابومحمد وکیلى (1308-1395ش)، نویسنده، از حوزه علوم و تمدن اسلام، رئیس سابق دفتر حافظ منافع ایران در مصر 

  ولادت

  در سال 1308ش در شهر قم به دنیا آمد.

  تحصیلات

  پس از طى تحصیلات مقدماتى، در بیست و چهار سالگى دوره سطح را به پایان رسانید.

  در سال 1332ش به تحصیلات غیر حوزوى روى آورد و دوره ابتدایى و متوسطه را کمتر از سه سال به طور داوطلب در زادگاه خود گذراند.

  بعد از پایان این دوره، وارد دانشکده الهیات و معارف اسلامى شد. او علاوه بر اخذ لیسانس الهیات، به اخذ دانشنامه علوم قضایى و تربیتى نیز نایل گردید و در سال 1341ش دوره فوق لیسانس علوم اجتماعى را در دانشگاه تهران به انجام رسانید. او بعد از مدتى به سبب شرایط شغلى، به مصر رفته و تحصیلات خود را در مقطع دکتراى الهیات ادامه داد، اما قبل از آن‌که رساله دکترى خود را بگذراند،

  استادان و مربیان

  وى تحصیلات مقدماتى را نزد عمویش حاج شیخ عبدالحسین وکیلى، متخلص به آهى فراگرفت و بیشترین تحصیلش را در زمینه علوم حوزوى، نزد حاج سید محمد آل طه گذراند.

  فعالیتها

  در سال 1351ش به ایران بازگشت.

  وى در سال 1341 در مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعى دانشگاه تهران به تحقیق در زمینه جامعه‌شناسى مذهبى مشغول به کار شد.

  او در سال 1345 به مصر ماموریت یافت و به عنوان نماینده و حافظ منافع ایران در آن کشور که دوران قطع رابطه سیاسى بین دو کشور بود، مشغول به کار شد. پس از پیروزى انقلاب اسلامى، در سال 1358 به وزارت ارشاد اسلامى انتقال یافت و پس از چندى بنا به درخواست خود بازنشسته شد.

  وى در زمره مؤلفان و نویسندگان دائرةالمعارف بزررگ اسلامى به شمار مى‌رفت و به نگارش مقالاتى براى درج در این اثر بزرگ مشغول بود.

  آثار

  1. ترجمه التمهید فى علوم القرآن. وکیلى این کتاب را به درخواست مدرسه عالى شهید مطهرى درپنج جلد آغاز نمود، که جلد اول، دوم و سوم آن توسط سازمان تبلیغات اسلامى به چاپ رسیده است و مجلدات دیگر آن نیز در دست طبع است.
  2. تشکیلات مذهب شیعه

  وابسته‌ها