نرم‌افزار فرهنگ موضوعی تفسیر التبيان و الميزان

نرم‌افزار فرهنگ موضوعی تفسیر التبيان و الميزان دربردارنده 2 عنوان از مهم‌ترین تفاسیر شیعی، به نام‌های: «التبیان فی تفسیر القرآن» و «المیزان فی تفسیر القرآن» با امکان اتصال متن تفسیر به ترجمه

فرهنگ موضوعی تفسیر التبيان و الميزان
NURFarhang Mozoee Tebyan & AlmizanJ1.jpg
مخاطبطلاب و دانشجویان علاقه‌مند به تفسیر
تولید کنندهمرکز تحقیقات کامپیوترى علوم اسلامى (نور)
سال تولید1395
کشور تولید کنندهایران
زبان واسط کاربریفارسی، عربی، انگلیسی
زبان منابعفارسی و عربی
تعداد کتاب‌ها3
سیستم عامل مورد نیازویندوز
شماره شناسنامه نرم افزار8-02202-058590
وبگاه رسمیپایگاه نورسافت
وبگاه خریدپایگاه نورشاپ
اجرای آنلاینپیشخوان برخط نرم‌افزارهای نور


تعریف برنامه

فرهنگ موضوعی تفسیر التبيان و الميزان فهرست جامعی از کلیدواژگان، نمایه‌ها و موضوعات تفسیر التبيان شیخ طوسی و تفسیر الميزان علامه طباطبایی است. در بخش کلیدواژگان، نمایه‌ها، ریشه‌ها، مرتبطات و مترادفات، اصلاح اغلاط، حذف تکراری‌ها و هماهنگ‌سازی لازم اعمال شده است. این برنامه، پژوهش تفسیری جدیدی است که در آن ادغام فیزیکی و محتوایی دو فرهنگ موضوعی تفسیر التبيان و الميزان انجام گرفته است.

ضرورت و اهمیت برنامه

از آنجا که دو تفسیر مهم التبيان شیخ طوسی و الميزان علامه طباطبایی به شیوه موضوعی کار شده بود و فرهنگ موضوعی تفسیر التبيان در سال 88 و فرهنگ موضوعی تفسیر الميزان در سال 92 به‌صورت مستقل تولید گردیده بود و کاربران برای دستیابی به پژوهش‌های تفسیری ناچارند به این دو برنامه مراجعه کنند، ضرورت داشت که آن دو نرم‌افزار، از نظر فیزیکی و محتوایی یکی شوند تا یک فرهنگ موضوعی جامع تفسیری تولید شود و کاربران به‌جای استفاده از دو برنامه، از یک برنامه استفاده نمایند.

از طرفی از آنجا که فرهنگ موضوعی تفسیر التبيان و الميزان دارای بانک‌های کلیدواژگان، نمایه‌ها، موضوعات و سیستم‌های جانبی است که اشتراکات فراوانی با هم داشته و هم‌پوشانی حداکثری دارند، لازم بود این بانک‌ها با هم ادغام شده و هماهنگ‌سازی لازم در آنها اعمال گردد و بانک جامع فرهنگ موضوعی تولید گردد.

نیز از آغاز پژوهش فرهنگ موضوعی تفسیر التبيان و فرهنگ موضوعی تفسیر الميزان به‌صورت مستقل، این هدف مد نظر بود که پس از تولید و ارائه مستقل آنها، در نهایت ادغام شوند و بانک جامع ارائه گردد.

بنابراین برنامه‌ای جامع و کامل که دارای فرهنگ موضوعی تفسیری هر دو تفسیر می‌باشد با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید در این برنامه به قرآن‌پژوهان گرامی ارائه می‌شود.

ویژگی‌های برنامه

  1. استفاده از هماهنگ‌سازی ماشینی با ابزار جدید؛
  2. اصلاح اغلاط، رفع نواقص و ناهماهنگی‌های فرهنگ موضوعی التبيان و الميزان؛
  3. تولید بانک جامع کلیدواژگان، نمایه‌ها و موضوعات تفسیری التبيان و الميزان و نیز سیستم‌های جانبی؛
  4. ارائه برنامه با رابط کاربری جدید فرهنگ موضوعی؛
  5. صرفه‌جویی در وقت و هزینه کاربران؛
  6. آمار کلیدواژگان 12584، نمایه‌ها 174822، موضوعات 71868، ریشه‌ها 5387، مرتبطات 9045، مترادفات 211.


«کلیه حقوق مادی و معنوی این نرم‌افزار متعلق به مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامى است).»