مستدرک الذریعة إلی تصانیف الشیعة

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  مستدرک الذریعة إلی تصانیف الشیعة
  مستدرک الذریعة إلی تصانیف الشیعة
  پدیدآورانحسینی اشکوری، احمد (نويسنده)
  ناشرراز توکل ** مجمع ذخائر اسلامی
  مکان نشرایران - قم ** عراق - کربلای معلی
  سال نشر1393ش - 1436ق - 2015م
  چاپ1
  شابک978-964-988-826-4
  زبانعربی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  /الف5 آ74073 7835 Z
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مستدرك الذريعة إلی تصانيف الشيعة، نوشته سید احمد حسینی (متولد1310ش) است. او به تشخیص خود، در این اثر دو جلدی، برخی نکته‌هایی را که آقابزرگ تهرانی در «الذريعة» نیاورده و یا تطویل داده، کم و زیاد نموده است. همچنین، برخی از آثاری را که وی در کتابش درج نکرده، آورده است.

  حسینی کارهایی را که در این مستدرک انجام داده است، چنین برمی‌شمرد: در این اثر دو جلدی، کتاب‌ها با نام‌های صحیحی که نویسندگانشان بر آن‌ها نهاده‌اند یا نام‌های مشهورتر آنها یا نام‌های درخور آن‌ها (درصورتی‌که از طرف مؤلف نام خاصی بر آنها نهاده نشده است) نام‌گذاری شده‌اند و در صورت تعدد نام آنها در فهارس یا کتب تراجم، به نامی که بیشتر شهره‌اند، ارجاع داده شده‌اند؛ موضوع و زبان کتاب‌ها مشخص شده است، تا به‌آسانی یافت شوند؛ در جایی که نویسنده، کتاب‌های متعددی دارد، نام او و یا نامی که به آن شهره است، برای آن‌ها همسان‌سازی شده است. همچنین، تاریخ درگذشت مؤلف (چنانچه مضبوط باشد) و یا عصر او (چنانچه تاریخ دقیق درگذشت او معلوم نباشد) در کنار نام وی درج شده است؛ کتاب‌ها به اندازه‌ای که بایسته بوده، شناسانده شده‌اند یا شناسایی آن‌ها تکمیل شده است. درعین‌حال، در این کار، درازگویی انجام نیافته است؛ در این اثر، عبارت‌های زائدی که صاحب «الذريعة» به‌منظور خاصی در کتابش آورده، حذف شده‌اند؛ چنانجه کتاب با نظیر آن مشتبه گردیده است، برای آن‌ها از یکدیگر، عبارت‌هایی از آغاز و پایان آن آورده شده است؛ نام مهم‌ترین جاهایی که نسخه کتاب در آنها دیده شده و یا چاپ شده است به‌همراه تاریخ چاپ آن درج گردیده‌ است؛ عنوان‌های تازه‌ای (چه مخطوط و چه چاپ‌شده) که آقابزرگ آن‌ها را ندیده است، آورده شده‌ است؛ عنوان‌های کتاب‌های کسانی که اکنون ثابت گشته که شیعه نیستند و شیخ آن‌ها را با گمان شیعه‌ بودن نویسنده، درج کرده و یا دست‌اندرکاران نشر، آن‌ها را با هدف خاصی به کتاب افزوده‌اند، حذف گردیده است.

  حسینی اذعان دارد که فهرست کتابش به تجدید نظر در متن و تعدیل عبارت‌ها و تکمیل داده‌هایش نیازمند است؛ زیرا در گذشته (که این کتاب را فیش‌برداری نموده) امکانات تحقیق به‌سان امروز فراهم نبوده است.

  عنوان‌های این مستدرک به‌ترتیب حروف آغازین کتاب‌ها تنظیم شده است. کتاب‌ها نیز، همان‌ گونه که در برخی از فهرست‌ها و کتب تراجم توصیف شده‌اند، درج گردیده‌اند. این، همان شیوه آقابزرگ در «الذريعة» است. البته در موارد کمی، برخی از عنوان‌هایی که تعریف جامع‌تری برای آن‌ها یافت شده است، آن عنوان‌ها دوباره تکرار شده‌اند[۱]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص7-5

  منابع مقاله

  مقدمه نویسنده.

  وابسته‌ها