كلام علی علیه‌السلام با نغمه همایون

كلام علی علیه‌السلام با نغمه همایون اثر رضا آل‌ياسين (همايون) از دانشمندان و شعراى معاصر ايران است كه بعضى از خطبه‌ها و نامه‌هاى كتاب گران‌سنگ نهج‌البلاغة را به صورت منظوم در آورده است.

كلام علی علیه‌السلام با نغمه همایون
كلام علی علیه‌السلام با نغمه همایون
پدیدآورانآل یاسین، سید رضا (نویسنده)
ناشرسازمان تبليغات اسلامی، مرکز چاپ و نشر
مکان نشرتهران - ایران
سال نشر1373 ش
چاپ1
موضوعشعر فارسی - قرن 14

شعر مذهبی - قرن 14

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغة - شعر
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏PIR‎‏ ‎‏7941‎‏ ‎‏/‎‏ل‎‏9‎‏ک‎‏8
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

ساختار

پس از تقريظى از دكتر عباس بهنيا و مقدمه‌اى از ناشر، متن اصلى كتاب با اشعارى پيرامون توحيد كه مربوط به خطبه اول نهج‌البلاغة است، شروع مى‌گردد.

كتاب حاضر، ساختار و فصل خاصى ندارد، بلكه از ابتداى نهج‌البلاغة خطبه‌ها و نامه‌هايى كه به نظر شاعر محترم، حاوى مطالبى بوده كه مى‌توانسته به شعر درآيد و مفيد واقع گردد، به نظم درآمده است.

گزارش محتوا

مؤلف با آوردن قسمت كوتاه، منتخب و كليدى از هر خطبه يا نامه‌اى كه در نهج‌البلاغة آمده است، جريان آن خطبه يا نامه را به نظم در آورده و ابياتى بسته به محتواى آن، كوتاه يا طولانى، سروده است.

كتاب حاضر، منظوم تمامى خطب و نامه‌هاى نهج‌البلاغة نمى‌باشد، بلكه منتخبى از آنها است.

در پايان كتاب خاتمه‌اى ذكر شده كه به نقل از مؤلف، پيرامون معجزه‌اى است كه براى وى در راستاى نوشتن اين كتاب رخ داده است، چنانچه مى‌گويد: از معجزات مولايم على(ع) اميرالمؤمنين اين است كه جمله (كلام على با نغمه همايون) با حساب جمل، 1411 مى‌شود كه سالى است كه اين بنده بى‌مقدار همه روزه از ساعتى پس از نيمه شب تا ساعت هفت صبح بيشتر وقتم در «قمصر» كاشان صرف به نظم در آوردن نهج‌البلاغة مى‌گشت و شايد چند دقيقه صرف نماز صبح مى‌گرديد و جمله «كلام اسد اللّهى با نغمه همايون» با حساب جمل 1412 مى‌شود كه سال پايان كار نهج‌البلاغه منظوم مى‌باشد.

كلام 91، اسداللهى 111، على 110، با نغمه 1098، با 3، همايون 112، نغمه 1095.

وى در روز بعد از ختم كتابش خاطر نشان مى‌كند كه: ديشب نزدیکى‌هاى اذان صبح به خاطرم رسيد كه ماده تاريخ پايان يافتن نهج‌البلاغه منظوم به سال شمسى كه منحصر و مخصوص به ما ايرانيان است - با جمله «كلام يداللهى با نغمه همايونى» تطبيق مى‌كند. امروز كه يكشنبه سى و يكم خردادماه 1371ش مى‌باشد - و مشغول تصحيح تايپ شده ديوان منظوم نهج‌البلاغة هستم كه آقاى «مير سيد حسن مصطفوى» فرزند آيت‌اللّه «مصطفوى» و داماد اين جانب زحمت آن را كشيده‌اند - حساب كردم و متوجه شدم كه نيم بيت اول اين بيت به تاريخ ابجد مطابق 1371 مى‌شود و اين هم معجزه ديگر از مولايم اميرالمؤمنين(ع) است.

كلام 91، يد اللهى 60، با 3، نغمه 1095، همايونى 122.

منابع مقاله

متن و مقدمه كتاب

وابسته‌ها