فتاوى نور على الدرب

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  فتاوى نور على الدرب
  فتاوى نور على الدرب
  پدیدآورانابن‌باز، عبدالعزیز بن عبدالله (نويسنده)

  طی‍ار، ع‍ب‍دال‍ل‍ه‌ (گردآورنده)

  موسی، محمد بن موسی ( گردآورنده)
  سال نشر13ش
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد4
  کد کنگره
  /الف۲ف۲ 179/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  فتاوی نورعلي الدرب، اثر عبدالعزیز بن عبدالله بن باز (1420-1330ق)، عالم معاصر حنفی است که در چهار جلد با بیش از 2200 فتوا به پرسش‌هایی در انواع مباحث اعتقادی و فقهی پاسخ داده است. «عبدالله بن محمد طیار» و «محمد بن موسی بن عبدالله موسی»، پژوهش این اثر را انجام داده‌اند.

  جلد نخست، بیشتر به بحث‌های کلامی (كتاب العقيدة) می‌پردازد و پاسخ‌هایی را به این موضوعات در بر دارد: «آگاهی از ادیان دیگر، مذاهب و نحله‌های اسلامی، ایمان و اسلام، ربوبیت الهی، شهادتین، نام‌ها و صفات خداوند، فرشتگان، جنیان، رسولان، روز رستاخیز، قضا و قدر، کفر و تکفیر، توسل، دوستی و بیزاری جستن از کافران». همچنین در این جلد به پرسش‌هایی در باره سِحر، کهانت، ستاره‌شناسی، طاغوت و شرک، سوگند، زیارت قبور، تصویرگری، بدعت و... پاسخ داده شده است. مباحث جلد نخست با «کتاب علم» ادامه یافته، پرسش‌هایی را درباره فضیلت دانش، آداب مفتی و مستفتی، پیروی از کتاب و سنت و تغییر مذهب، گزینش کتاب مفید و پرهیز از کتب ضاله، دانش‌آموزی زنان، مهاجرت علمی و انواع حکم پوشش می‌دهد. کتاب تفسیر، پایان‌بخش این جلد است که در آن 26 آیه بررسی شده و آغاز آن با «آیة الکرسی» است و با «في جيیدِهَا حَبلٌ مِن مَسَدٍ» پایان می‌یابد. جلد دوم با مباحث طهارت آغاز شده و تا نیمه جلد چهارم که به باب دیات می‌رسد، به مسئله‌هایی در بیشتر ابواب مهم فقهی پاسخ می‌دهد.

  پرسش‌ها در پایان جلد چهارم، از ابواب مرسوم فقهی بیرون می‌رود و به مباحثی چون «دعوت به پذیرش دین، پزشکی و زیباسازی چهره، نگهداری پرندگان و حیوانات، نیکی به پدر و مادر، مهربانی به فرزند و سرپرستی یتیمان، پوشاک، دعا و ذکر و درود به پیامبر(ص)، نکته‌هایی باریک (رقائق)، زنان پیامبر، واژه‌های مشهور، آداب اسلامی، خواب و رؤیا، شکیبایی، نیکی به همسایه، بازگشت از گناه، غیبت، دروغ و فریب در معامله (غش) و گواهی خلاف دادن، رشوه، غنا و موسیقی می‌پردازد. پرسش‌هایی در احکام فقهی زنان پایان‌بخش این اثر است. فهرست مطالب این چهار جلد فقط در پایان جلد چهارم درج شده است[۱]. ‏محققان، مطالب کتاب را به منابعشان در پاورقی‌ها ارجاع داده‌اند[۲]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ج4، ص2408-2311
  2. ر.ک: همان، ج1، ص14 و 15

  منابع مقاله

  متن کتاب.


  وابسته‌ها