درآمدی بر آیین تصوف

درآمدی بر آیین تصوف، اثر تیتوس بورکهات (ابراهیم عزالدین) کتابی است در معرفی آیین تصوف که با ترجمه فارسی یعقوب آژند، به چاپ رسیده است.

درآمدی بر آیین تصوف
درآمدی بر آیین تصوف
پدیدآورانبورکهارت، تیتوس (نویسنده) آژند، یعقوب (مترجم)
ناشرمولی
مکان نشرایران - تهران
سال نشر1389ش.
چاپچاپ دوم
شابک978-964-2671-41-0
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏د‎‏4 / 284/5 BP
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

درون‌مایه این کتاب، یکسر مفهومی است و گاه جلوه‌هایی از مفاهیم فلسفی دارد، لذا دستیابی به این مفاهیم و درک و دریافت آنها، به موازین فکری و زمینه‌های عرفانی و ذهنی فرهیخته نیازمند است. نکته قابل ذکر پیرامون کتاب، آن است که این اثر می‌تواند دست‌مایه مقدماتی و کتاب کلیدی برای ادراک مفاهیم عرفان نظری باشد؛ عرفانی که با ابن عربی پایه و قوام گرفت و بورکهارت نیز پایه و مبنای ارزیابی‌ها و بررسی‌های خود را در این اثر بر اندیشه‌های عرفانی او استوار ساخت و در این تلاش و کوشش هم توانست در حجم و حد زیادی، راه به سر منزل مقصود برد؛ چراکه طبق اشاره خودش در پیشگفتار کتاب، برای صورت‌بندی و تحکیم اصول عرفان نظری خویشتن را محدود و مقید به دستاوردهای آکادمیک و یا عقلانی غربی نکرده، بلکه طریق کشف و شهود پیموده و از منظر جهان روحانی و عرفانی به گشودن رازهای بیکران آن پرداخته است[۱].

نکته قابل ذکر دیگر پیرامون کتاب، آن است که تحقیقات و پژوهش‌ها و ترجمه‌های عمیق بورکهات در تصوف و عرفان اسلامی، با عطف توجه به هنر اسلامی صورت گرفته است. او در تصوف اسلامی، جلوه‌های هنر اسلامی و یا بالعکس در هنر اسلامی، نمودهایی از عرفان اسلامی را دیده و کتاب حاضر را از این منظر نوشته است[۲].

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، صفحه هشت - نه
  2. ر.ک: همان، صفحه ده

منابع مقاله

مقدمه.


وابسته‌ها