حياة الإمام الحسن بن علي علیهماالسلام

حياة الإمام الحسن بن علي علیهماالسلام تألیف باقر شريف القَرْشي است.

حياة الإمام الحسن بن علي عليهما‌السلام
حياة الإمام الحسن بن علي علیهماالسلام
پدیدآورانقرشی، باقر شریف (نویسنده)
عنوان‌های دیگردراسه و تحلیل
ناشردار البلاغة
مکان نشربیروت - لبنان
سال نشر1413 ق یا 1993 م
چاپ1
موضوعحسن بن علی(ع)، امام دوم، 3 - 50ق. - سرگذشت‌نامه حسن بن علی(ع)، امام دوم، 3 - 50ق. - صلح با معاویه
زبانعربی
تعداد جلد2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏40‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏4‎‏ح‎‏9
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

مجموعه آثارى كه با عنوان «حياة الامام...» درباره يك يك ائمه معصومين توسط نویسنده معاصر عراقی باقر شریف قرشی تأليف شده است. مجلدات هر قسمت از اين مجموعه به تناسب مطالب، از يك تا چندين جلد را شامل است.

عناوين مجلدات

عناوين و مجلدات هر يك از اين مجموعه به ترتيب زير است:

  1. موسوعة الامام اميرالمؤمنين على بن ابى‌طالب(ع) 11 جلد
  2. حياة الامام الحسن بن على(ع) - 1 ج
  3. حياة الامام الحسين(ع)- 3 ج
  4. حياة الامام زين‌العابدين(ع)- 2 ج
  5. حياة الامام الباقر(ع) - 2 ج
  6. حياة الامام موسى بن جعفر(ع) - 2 ج
  7. حياة الامام الرضا(ع)- 2 ج
  8. حياة الامام محمد الجواد(ع) - 1 ج

ویژگی‌هاى مجموعه

اين آثار با آنكه متعددند، در سبک و روش تأليف تفاوت ندارند. بنابراین ويژگى‌هاى آنها را مى‌توان در موارد زير شمرد.

اولين ويژگى اين آثار تتبع فراوانى است كه مؤلف انجام داده و به منابع بسيارى مراجعه كرده است. اين منابع، منحصر به كتب تاريخ و حديث يا فقط منابع معتبر نيست همانگونه كه به مآخذ كهن و دست اول اكتفا نكرده و آثار متأخران را نيز ديده است. همچنين منابع وى در فرقه‌اى خاص منحصر نشده و كتب شيعه و سنى را ديده است. از اين رو ارجاع به منابع متعدد و متنوع از ويژگى‌هاى ديگر آثار اين نویسنده است. از خصوصيات ديگر، تنوع در عناوين است. مؤلف همه موضوعات و مباحث مربوط به زندگى يك امام را به خوبى گزارش كرده و عنوانى خاص براى هر يك قرار داده است. لذا تنوع تيترها و سرفصل‌ها در دستيابى خواننده به زندگى هر امام مؤثر است. پس از بيان شرح كاملى از زندگى هر امام، روايات منقول از آن امام در موضوعات مختلف كلامى، تفسيرى، اخلاقى، فقهى و... را به تفصيل نقل كرده و گاه بخش قابل توجهى از يك مجموعه را به اين روايات اختصاص مى‌دهد. كتب و آثار منسوب به ائمه نيز بخش ديگرى از اين مجموعه‌ها را تشكيل مى‌دهد. همچنين در هر مجموعه به تفصيل از ياران و راويان ائمه نام برده و شرح حال مختصرى از آنان ارائه مى‌دهد. مؤلف به شرح حال امام و يارانش اكتفا نكرده و از اوضاع دوران معاصرش نيز سخن می‌گوید. يكى از بخش‌هاى اين آثار، بيان نظرات افراد مختلف از دوست و دشمن درباره هر امام است كه در اين قسمت حتى از متأخران و نويسندگان معاصر نيز نقل قول كرده است.

باقر شريف تلاش كرده از تحليل و اظهار نظر درباره روايات فروگذار نكند و بخصوص در مواردى كه يك خبر با مسلمات تاريخى و گاه با اصول مذهبى شيعه سازگار نيست به بررسى آن پرداخته است.

مؤلف در آثار خود مقيد به ذكر منابع در پاورقى‌هاست. به رغم دقت و تحقيق وى، به نظر مى‌رسد در مواردى هم به قلم‌فرسايى و توضيح واضحات دچار شده و هم نگاه غالب سنتى در آثار مربوط به ائمه را از دست نداده است. همچنين در موضوع راويان، بيشتر به جمع‌آورى پرداخته و بررسى كافى انجام نشده و مشتركات تفكيك نشده‌اند.

غالب آثار قرشى به فارسى ترجمه شده است.


وابسته‌ها