تاریخ دمشق (سهیل زکار)

تاريخ دمشق، تأليف سهيل زكار در دو مجلد و به زبان عربى است. زكار در اين اثر تاريخ دمشق را از سال 448 تا 692ق از سه منبع مهم تاريخى گردآورى كرده است. يكى از منابع تاريخ دمشق ابن‌ قلانسى است كه جداگانه كتاب‌شناسى شده و خواننده مى‌تواند به آن مراجعه نمايد.

تاریخ دمشق (سهیل زکار)
تاریخ دمشق (سهیل زکار)
پدیدآورانزکار، سهیل (نویسنده)
عنوان‌های دیگرذیل مراه الزمان

مراه الزمان. برگزیده

الذیل المذیل علی تاریخ دمشق

تکمله تاریخ دمشق
ناشرالتکوين
مکان نشردمشق - سوریه
سال نشر2007 م
چاپ1
موضوعدمشق - تاریخ
زبانعربی
تعداد جلد2
کد کنگره
‏DS‎‏ ‎‏99‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ت‎‏2
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

ساختار

كتاب در دو جزء تدوين شده است. جزء اول مشتمل بر تاريخ دمشق ابن‌ قلانسى و تكمله تاريخ دمشق نوشته سبط ابن‌ جوزى است. در جزء دوم نيز ذيل مرآه‌الزمان قطب‌الدين يونينى كه به لحاظ تاريخى تكمله جزء اول است، آمده است. شيوه نگارش نویسنده بدين ترتيب است كه متن تاريخ را بدون حواشى آورده و اگر به دليل اشتباه اصل كتاب در متن اصلاحى صورت داده در پاورقى تذكر داده است.[۱] 

گزارش محتوا

در ابتداى اثر مقدمه ارزشمندى به قلم سهيل زكار آمده كه بخش اعظم آن شرح حال مورخين كتاب است.

نویسنده در اين اثر به شيوه ابن قلانسى كه كتابش را «ذيل مذيل» كتاب ديگرى قرار داده رفتار كرده و دو اثر ديگر را به عنوان تكمله در يك مجموعه گرد آورده است. ابن‌ قلانسى شاهد حوادث جنگ‌هاى صليبى اول و دوم بوده است. پس از او شمس‌الدين يوسف سبط ابن‌ جوزى (582 -654ق) شاهد حوادث پس از وفات صلاح‌الدين تا حمله صليبى ششم بوده است. بعد از وفات سبط ابن‌ جوزى، قطب‌الدين يونينى (640- 726ق) شاهد جنگ مغول و تأسيس سلطنت مماليك بوده است. سبط ابن‌ جوزى اگرچه اصالتاً عراقى است؛ اما در شام رشد يافته و وفات نموده است. يونينى نيز مانند او اگر چه از يونين از توابع بعلبك بوده، اما بعلبك غالباً ّ تابع دمشق بوده است.

كتاب تاريخ دمشق ابن‌ قلانسى، ذيل تاريخ دمشق ناميده شده، چرا كه تاريخ هلال الصابى مشتمل بر حوادث سال 363 تا 448ق مى‌باشد و ابن‌ قلانسى اخبار و اتفاقات را از سال وفات هلال الصابى (448ق) تا سال 555ق سال وفات خود نقل كرده است. ابن‌ قلانسى؛ همانند هلال الصابى - كه تاريخش را به دمشق منحصر نكرده و اخبار ديگر دول اسلامى زمانش را نيز نقل كرده است - اتفاقات جارى در مصر، الجزيره، عراق و فارس را نيز ذكر كرده است؛ اما حوادث شام و به ويژه دمشق بيشتر از ديگر اماكن است.

مهم‌ترين اثرى كه از سبط ابن‌ جوزى به جاى مانده كتاب «مرآه‌الزمان في تاريخ‌الاعيان» است. ابن‌ خلكان اين كتاب را در 40 مجلد و يونينى در 37 مجلد به خط مؤلف ديده‌اند. يونينى مى‌افزايد كه در آن نكته‌هاى بس لطيف به شيوه‌اى غريب گرد آمده بوده است.

قطب‌الدين يونينى، مرآه‌الزمان را مختصر كرده و بر آن ذيلى نوشته است. ذيل‌هاى ديگرى نيز بر اين كتاب نوشته شده كه حاجى خليفه از آنها نام برده است.

سهيل زكار پاورقى‌هاى و توضيحات مفيدى به ويژه در جزء اول كتاب دارد. او ارجاعات فراوانى به آثار خود؛ مانند «تاريخ الحروب الصليبيه» داده است.

وضعیت کتاب

فهرست محتواى كتاب و فهارس اماكن جماعات، اعلام، اشعار و آيات قرآنى در انتهاى مجلد دوم آمده است.[۲]  

پانویس

  1. تاريخ دمشق، سهيل زكار، ج‌۱، ص۳۵
  2. تاریخ دمشق لابن القلانسی، الیسوعی، لویس شیخو، ص۶۱۸-۶۲۵


منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب.
  2. تاريخ دمشق لابن القلانسى، اليسوعى، لويس شيخو، المشرق، السنۀ الحاديه عشره، آب 1908، العدد 8