باغانی، علی‌اصغر

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

  NUR22333.jpg

  نام باغانی، علی‌اصغر
  نام‎های دیگر
  نام پدر عباس
  متولد 1313ش.
  محل تولد سبزوار
  رحلت
  اساتید آیت‌الله بروجردی

  امام خمینی(ره)

  گلپایگانی

  محقق داماد

  مرتضی حائری

  برخی آثار انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن بر محور وصیت‌نامه سیاسی الهی حضرت امام خمینی قدس‌سره
  کد مؤلف AUTHORCODE22333AUTHORCODE

  علی‌اصغر باغانی (متولد 1313ش)، روحانی، دانش‌آموخته حوزه علمیه قم، نمایندهٔ دوره‌های اول و چهارم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه سبزوار)، رئیس شعبه 13 دیوان عالی کشور و رئیس هیئت‌امنای بنیاد فرهنگی هفتم تیر.

  ولادت

  حجت‌الاسلام علی‌اصغر باغانی فرزند عباس در سال 1313ش. در شهر سبزوار متولد شد.

  تحصیلات

  تحصیلات حوزوی حجت‌الاسلام علی‌اصغر باغانی در قم بوده و از سال 1339ش در درس خارج مرحوم آیت‌الله بروجردی شرکت کرده است. سپس درس خارج امام خمینی(ره) را تا قبل از تبعید امام به ترکیه درک کرد. پس ‌از تا پیروزی انقلاب اسلامی در دروس خارج آیات گلپایگانی، محقق داماد و شیخ مرتضی حائری یزدی شرکت کرد. بعد از انقلاب به امر امام مسئول تبلیغ جمهوری اسلامی شد و برای رأی مردم به نظام جمهوری اسلامی رهسپار سبزوار شد.

  مشاغل و مناصب

  وی از بازماندگان حادثه 7 تیر 1360 و از یاران نزدیک شهید آیت‌الله سید محمدحسینی بهشتی و نیز پدر شهید ناصرالدین باغانی دانشجوی شهید دانشگاه امام صادق(ع) است. وی نمایندگی مردم سبزوار در دوره اول و چهارم مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت، دو سال در دانشگاه امام صادق(ع) به تدریس تبصرة المتعلمین لأحکام‌الدین در فقه و نیز معارف اسلامی پرداخت، هشت سال به حکم امام خمینی(ره) نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه شهید بهشتی بود و ریاست شعبه 13 دیوان عالی کشور و هیئت‌امنای بنیاد فرهنگی هفتم تیر را در کارنامه خود دارد[۱]. او همچنین نماینده مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه خراسان رضوی (سبزوار) در دور اول و چهارم بوده است.[۲]

  پانویس


  وابسته‌ها