الهیات جدید: مجموعه مقالات

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  الهیات جدید: مجموعه مقالات
  الهیات جدید: مجموعه مقالات
  پدیدآورانپازوکی، شهرام
  ناشروزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1383
  چاپاول
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BR ۱۱۸/الف۷

  الهیات جدید: مجموعه مقالات اثر شهرام پازوکی و دیگران، که مشتمل بر شازنده مقاله پژوهشی است که در آن به یکی از مهم‌ترین مسائل عصر جدید یعنی الاهیات جدید، مسئله خداشناسی و نسبت آن با انسان مدرن پرداخته است.

  این کتاب قبلاً با نام فصلنامه فلسفی، ادبی، فرهنگی ارغنون، شماره 5 و 6 منتشر شده است. مؤلفان و مترجمان این مجموعه مقالات به رابطه الاهیات مسیحی با موضوع‌های گوناگونی چون اسطوره‌شناس، ادبیات، تاریخ و...، پرداخته‌اند و آن‌ها را از منظرهای گوناگون بررسی کرده‌اند؛ مثلاً مقاله «مسیحیت از عیسی تا یوحنا» نوشته د. ل. کارمُدی و ج. ت. کارمدی، چارچوبی کلی از صدور مسیحیت و و رویدادها و تحولات مهم آن ارائه می‌کند. در بخش نخست، نویسندگان مقاله وضعیت یهودیان و دیانت یهود را شرح داده‌اند و دیدگاه‌‌های گروه‌های مختلف یهود درباره شریعت موسی(ع) را برمی‌شمرند. بخش دوم به شرح حال عیسی(ع) و توصیف شخصیت او اختصاص دارد. و در بخش‌های بعدی مقاله، نویسندگان آرای مؤلفان اناجیل را به تفصیل برمی‌شمرند و وجوه اشتراک و افتراق آن‌ها را ذکر می‌کنند.

  مقاله «عیسی مسیح و اسطوره‌شناسی» نوشته بولتمان ترجمه بخشی از سخنرانی مؤلف است. بولتمان در این سخنرانی‌ها می‌کوشد معنا و مفهوم نظریه بحث‌انگیز خود در باب «اسطوره‎‌زدایی» را تا آنجا که بتوان با زبانی روشن برای مخاطبان غیر آلمانی‌زبان خود که با دیدگاه‌های مبتنی بر الاهیات وجودی آشنایی دقیق ندارند، روشن سازد. بدین‌منظور بولتمان نخست معنای الاهیات وجودی و زمینه تاریخی نگرش اسطوره‌ای نهفته در عهد جدید را به یاری روش تأویلی خود آشکار می‌کند و سپس نشان می‌دهد که چرا درک معنای حقیقی پیام یا بشارت (Krigma) مسيحی در عصر جدید، یعنی عصر رواج جهان‌بینی علمی و ضداسطوره‌ای، فقط به یاری اسطوره‌زدایی از مسیحیت ممکن می‌گردد[۱].

  پانویس

  1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص75-76

  منابع مقاله

  ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1392ش.

  وابسته‌ها