الفوائد الأصولية

  از ویکی‌نور
  الفوائد الأصولیة
  الفوائد الأصولية
  پدیدآورانانصاری، مرتضی بن محمدامین (نویسنده) غفارپور مراغی، حسن (محقق)
  ناشرشمس تبريزی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1426 ق
  چاپ1
  شابک969-94215-0-5
  موضوعاصول فقه شیعه - قرن 13ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏159‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ف‎‏9‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الفوائد الأصولیة، نوشته شيخ مرتضى انصارى (1281ق.)، درباره اصول فقه شيعه و به زبان عربى است. اين كتاب، توسط حسن غفارپور مراغى مورد تحقيق واقع شده است.

  اولین كسى كه به اين كتاب اشاره كرده است و آن را از جمله آثار شيخ برشمرده، محمدحسن مامقانى در كتاب «غاية الآمال» مى‌باشد.

  ترتيب كتاب، بر اساس كتاب «القوانين المحكمة» است.

  ساختار

  كتاب، مشتمل بر 28 فايده درباره‌ى اصول فقه است.

  محقق كتاب، در يك مقدمه مفصل و هفت فصلى، به معرفى شيخ انصارى و كتاب وى پرداخته است.

  گزارش محتوا

  كتاب، متشكل از مجموعه‌اى پراكنده از مسائل اساسى علم اصول است و اكثر موضوعات آن به مباحث الفاظ اختصاص دارد. فوايد كتاب، از جهت تفصيل و تحقيق و اتقان، با هم اختلاف دارد؛ بعضى از آنها ناقص و بعضى، مختصر است و در بعضى از آنها تكرار و اضطراب از ناحيه تركيب جمل و عبارات وجود دارد و برخى، مفصل و كامل است و تحقيق مصنف در مورد آنها به نهایت خود رسيده است.

  از ميان فوايد وارد در كتاب، تنها 9 فايده از آنها در كتاب «مطارح الانظار» آمده، ولى روش شرح موارد مشترك و تقرير مطالب و اقامه حجت در دو كتاب كاملا با هم اختلاف دارد.

  پاره‌اى از فوايد كتاب عبارت است از: عدم جواز استعمال لفظ در اكثر از معناى واحد، بيان وضعيت واجب در صورت نامقدور بودن مقدمه وجود آن، وجوب مقدمه واجب، اجتماع امر و نهى، اقسام خاص مردد بين اقل و اكثر ارتباطى و حكم هر يك از آنها...

  در مقدمه كتاب، درباره زنذگى‌نامه شيخ انصارى، اساتيد، شاگردان، اخلاق و فضايل، نقش وى در تجديد فقه و اصول و... سخن به ميان آمده است.

  وضعيت كتاب

  فهرست موضوعات در آغاز و فهرست اعلام در پایان كتاب ذكر شده است.

  محقق كتاب، نصوص مختلف را به اصل آنها ارجاع داده و با مصادر اصلى آنها تطبيق نموده است. هم‌چنين مصدر اصلى آيات و روايات را ذكر كرده است.

  منابع مقاله

  متن و مقدمه كتاب.

  وابسته‌ها