العرفان الشيعي (حمیه)

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  العرفان الشيعي(حمیه، خنجر)
  العرفان الشيعي (حمیه)
  پدیدآورانحمیه، خنجر (نويسنده)
  عنوان‌های دیگردراسه في الحياه الروحيه و الفکريه لحيدر الآملي
  ناشردار الهادي
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1425ق - 2004م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  آ8ح8 279/4 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  العرفان الشيعي دراسة في الحياة الروحية و الفكرية لحيدر الآملي، اثر د. خنجر علی حمیه، پژوهشی است در بررسی سیره معنوی و فکری سید حیدر آملی.

  نویسنده، سید حیدر آملی را فیلسوف صوفی‌مسلکی دانسته که عموما در چهارچوب تاریخی آموزه «وحدت وجود» قرار گرفته و مبانی این جریان را پس از ابن عربی، بیان می‌کند. وی شخصی است که معاصرانش او را می‌شناختند و در مورد او، اختلاف نظر داشتند؛ ازاین‌رو بسیاری او را مورد مدح قرار داده و تلاش‌هایش را ستوده، اندیشه‌اش را قدر دانسته، توانایی‌اش را ارج نهاده و به‌وسیله او توانستند در آموزه‌های تصوف، امکان و فضای وسیعی را بیابند که به‌وسیله آن، تشیع توانسته است ابعاد درونی و معنوی خود را شکوفا سازد. در مقابل، عده‌ای نیز او را سرزنش نموده و متهم و بدنام کرده، قدر و منزلتش را پایین آورده و بر این عقیده شدند که در افکار، گفتار و اصول فکری او، انحراف از مبانی، مبادی و اصول تشیع وجود دارد[۱].

  این در حالی است که به عقیده نویسنده، آملی علی‌رغم آنچه که در آثارش به چشم می‌خورد و در خلق و خوی او گسترده است، با تفکر انتقادی خویش، متمایز می‌باشد؛ زیرا او دانش زمان خویش را جذب کرده، میراث عرفانی پیش از خود را هضم نموده، عقاید فلاسفه را مطالعه کرده و سپس تعصبی آشکار نسبت به هنر عرفانی- صوفی که به آن تعلق دارد، از خود نشان داده است[۲]. ازاین‌رو وی بر آن شده است تا در کتاب حاضر، ضمن معرفی سید حیدر آملی و تحقیق در آثار و احوال وی، به بررسی سیره معنوی و فکری او بپردازد.

  پانویس

  1. مقدمه، ص9
  2. همان

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها