الصلاة علی النبي(ص)

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  الصلاة علی النبي صلی الله علیه و سلم
  الصلاة علی النبي(ص)
  پدیدآورانابن ابی عاصم، احمد بن عمرو (نويسنده) سلفی، حمدی عبد المجید (محقق)
  ناشردار المأمون للتراث
  مکان نشرسوریه - دمشق
  سال نشر1415ق - 1995م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الصلاة علی النبي(ص)، از آثار حافظ، محدّث و فقیه قرن سوم هجری قمری، ابوبکر احمد بن عمرو بن ابى‌عاصم ضحاک شیبانى (206- 287ق)، مجموعه روایاتی همراه با اسناد است که فضیلت و فواید و چگونگی صلوات بر رسول اکرم(ص) و عواقب فراموشی آن را شرح می‌دهد. پژوهشگر معاصر و محدث کردستانی، حمدی عبدالمجید سلفی (1349-1433ق)، این کتاب را تحقیق کرده و برای آن مقدمه‌ای سودمند نوشته است.

  هدف و روش

  • ابوبکر احمد بن عمرو شیبانى، مقدمه‌ای بیان نکرده و انگیزه، اهداف و روش خودش را توضیح نداده و بدون تعیین مخاطبان، زمان و مکان و... وارد بحث اصلی شده است.
  • حمدی عبدالمجید سلفی، نوشته است: آنگاه که کتاب حاضر را اثری ارزنده در موضوع خودش یافتم که احادیث را با اسنادش نقل می‌کند تا شناخت صحیح یا سقیم آن بر خوانندگان آسان شود، آن را برگزیدم تا تصحیح و تحقیق کنم و تعلیقاتی بر آن بیفزایم تا جویندگان دانش حدیث و سنت بهره‌مند شوند[۱].

  ساختار و محتوا

  در این اثر، 91 روایت مطرح شده است. چگونگی صلوات فرستادن بر پیامبر(ص)، فضیلت صلوات بر پیامبر(ص) و پرهیز دادن از ترک آن و اوقاتی که صلوات در آن بیشتر مورد تأکید قرار گرفته است، محورهای اصلی این کتاب را تشکیل می‌دهد.

  نمونه مباحث

  • با سند از موسی بن طلحه از پدرش نقل می‌کند که گفت: به رسول خدا(ص) گفتیم: سلام فرستادن بر تو را می‌دانیم، ولی صلوات بر تو چگونه است؟ گفت: «قولوا: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كمَا صَلَّيتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ و آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّك حَمِيدٌ مَجِيدٌ وَ بَارِك عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كمَا بَارَكتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ و علی آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّك حَمِيدٌ مَجِيد»[۲]؛ یعنی: بگویید: خدایا بر محمد و بر خاندان محمد صلوات و درود بفرست؛ همان طور که بر ابراهیم و بر آل ابراهیم صلوات و درود فرستادی؛ تو به‌راستی ستوده و باعظمتی و بر محمد و بر خاندان محمد، مبارک کن؛ همان طور که بر ابراهیم و بر آل ابراهیم برکت نازل کردی؛ تو به‌راستی ستایش‌شده و بزرگی.
  • با سند از رسول اکرم(ص) نقل کرده است که گفت: هیچ قوم و جمعی نیستند که در مجلسی بنشینند و بعد پراکنده شوند، درحالی‌که یاد خدای عزّوجلّ را نکرده و بر پیامبر(ص) صلوات نفرستاده باشند، مگر آنکه آن مجلس در روز قیامت، مایه ترسی برضدّ آنها خواهد شد[۳].
  • با سند از ابراهیم بن محمد بن زیاد نقل کرده است که شنیدم خالد بن معدان از ابوالدرداء روایت می‌کند که پیامبر(ص) گفت: «من صلّی علي حين يصبح عشرا و حين يمسي عشرا أدركته شفاعتي»[۴]؛ یعنی: هرکسی که هر روز 10 بار و هر شب 10 بار بر من صلوات بفرستد، شفاعت من به او می‌رسد.
  • با سند از عبدالرحمن بن عوف نقل کرده است که پیامبر(ص) گفت: برای خدا سجده شکر کردم؛ چون جبرئیل(ع) به من خبر داد هرکسی بر من صلوات بفرستد، خدای متعال بر او درود خواهد فرستاد[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه محقق، ص5-6
  2. ر.ک: متن کتاب، ص12
  3. ر.ک: همان، ص68
  4. ر.ک: همان، ص48
  5. ر.ک: همان، ص45

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها