الإعجاز في القرآن طريق إلی الإيمان

  از ویکی‌نور
  الإعجاز فی القرآن طریق إلی الإیمان
  الإعجاز في القرآن طريق إلی الإيمان
  پدیدآورانطحان، منیب (نویسنده)
  ناشردار سعدالدين
  مکان نشردمشق - سوریه
  سال نشر1420 ‌‎ق یا 1999 م
  چاپ1
  موضوعقرآن - اعجاز
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏86‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏3‎‏الف‎‏6
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الإعجاز في القرآن طريق إلی الإيمان، تألیف منيب الطحان، پيرامون یکى از موضوعات مهم قرآنى يعنى مسأله اعجاز قرآن نوشته شده است.

  نویسنده در اين كتاب سعى نموده كه مسالۀ اعجاز قرآن را از زواياى مختلف مورد بررسى قرار دهد. و مطالب كتاب را در دو قسمت ارائه نموده است.

  در قسمت اول پيرامون تعريف معجزه، وجوه اعجاز قرآن و ادلۀ مربوط به آن و نيز ويژگى‌هاى قرآن سخن گفته است.

  در قسمت دوم اهداف قرآن را مورد بررسى قرار داده كه مطالب آن در سه فصل تنظيم شده است، در فصل اول مسالۀ راهنمايى كردن مردم به داشتن افكار صحيح را كه عبارت است از ايمان به خدا و ملائكه و انبياء الهى، مورد بحث قرار داده، در فصل دوم ارتباط انسان با خدا (كه همان عبادت كردن مى‌باشد) مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و در فصل سوم موضوع ارتباط انسان با ديگران (معاملات) را بحث نموده، و برای اين كار از آيات قرآن استفاده نموده است.

  آنچه كه باعث شده كه مطالب باب دوم را ذكر نمايد، اثبات اعجاز قرآن از جهت جهانى و ابدى بودن مضامين و مطالب آن است كه با توجه به آيات فراوان قرآنى مبنى بر راهنما بودن برای تمام جهانيان در تمام زمانها و مكانها، نكتۀ فوق را اثبات نموده است.

  ساختار

  كتاب داراى یک مقدمه و دو باب مى‌باشد كه باب اول داراى چهار فصل و باب دوم داراى سه فصل مى‌باشد و فهرست مطالب آن به قرار زير است.

  باب اول:پيرامون اعجاز قرآن

  شامل چهار فصل

  معجزۀ قرآن، وجوه اعجاز قرآن، استدلالات نقلى پيرامون اعجاز و قرآن و ويژگى‌هاى او شامل: تعريف قرآن، خصوصيتهاى قرآن، نزول قرآن، ترتيب آيات قرآن، حفظ قرآن، جمع قرآن، نسخه‌بردارى از قرآن، شكل قرآن و تلاوت قرآن.

  باب دوم:اهداف و مقاصد قرآن شامل سه فصل

  فصل اول:هدايت و راهنمايى كردن مردم به سوى عقيدۀ صحيح شامل: ايمان به خدا، ايمان به ملائكه، ايمان به انبياء، ايمان به کتاب‌هاى آسمانى و ايمان به روز قيامت.

  فصل دوم:عبادات(ارتباط انسان با خدا) شامل: اسلام و مصادر اصلى آن، شهادت دادن، نماز، زكات، روزه و حجّ.

  فصل سوم: معاملات:(ارتباط انسان با ديگران) شامل: دعوت اسلام به اصلاح فرد، ارتباط فرد با اجتماع و جامعه و برقرار نمودن ارتباط مسلمانان با ديگران

  ويژگى‌ها

  1. در باب اول فصل سوم:پس از ارائه ادلۀ نقلى پيرامون وجوه اعجاز قرآن، شبهاتى را كه از طرف مستشرقين در خصوص وحيانى بودن قرآن ذكر شده است را متذكر و پاسخ آنها را مى‌دهد.
  2. و در فصل چهارم:برخى از خصوصيات مربوط به قرآن همچون، نزول، حفظ قرآن و تلاوت قرآن را مورد بررسى قرار داده و برای هر كدام از آنها، آياتى از قرآن را ذكر نموده است.
  3. در باب دوم-فصل اول-مسالۀ هدايت كردن مردم از طرف قرآن به سوى اعتقادات صحيح را بحث نموده كه مهمترين آنها عبارت است از هدايت مردم به اعتقاد داشتن به خدا و روز قيامت و رسالت پيامبران.و برای اين مطلب به برخى از آيات قرآنى استشهاد نموده است.
  4. در باب اول فصل اول:پس از تعريف لغوى و اصطلاحى واژۀ اعجاز ويژگى‌هاى معجزۀ پيامبر اسلام(ص) را ذكر و تفاوت آن را با ديگر معجزه‌هاى انبياء گذشته بيان نموده است.

  نسخه‌شناسى

  كتاب یک جلد، متن آن عربى و داراى 259 صفحه مى‌باشد كه مشخصات آن به قرار زير است:

  1. نوع كاغذ:اعلا
  2. چاپ:كامپيوترى
  3. جلد: گالينگور
  4. نوبت چاپ:اول
  5. تاريخ انتشار:سال 1420 هجرى قمرى
  6. ناشر:انتشارات دار سعد‌الدين-دمشق-سوريه
  7. داراى فهرست:
   الف: منابع و مصادر
   ب: موضوعات كتاب
  8. نام كتاب:الاعجاز في القرآن
  9. نام مؤلف: منيب الطحان